play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zagłębie

Za każdy wygrany mecz – posadzą drzewo. Tak zrobią w klubie piłkarskim z Czeladzi

today11 sierpnia 2021

Background

Nietypowa akcja klubu piłkarskiego z Czeladzi. Górnik Piaski, klub występujący w A-klasie, postanowił posadzić za każde zwycięstwo w zbliżającym się sezonie jedno drzewo przy ul. Zwycięstwa oraz na jednym ze skwerów w dzielnicy Piaski.

– Historia naszego klubu nieodzownie związana jest z czynem społecznym. Stadion przy ul. Mickiewicza został zbudowany kilkadziesiąt lat temu przez mieszkańców dzielnicy, m.in. przez mojego dziadka. Zaaranżowali oni także całą przestrzeń wokół niego. W przeszłości, oprócz boiska do piłki nożnej, funkcjonowały tu dwa baseny, czy strzelnica. Chcemy nawiązać do tej tradycji i zrobić coś pożytecznego dla naszego miasta – mówi Paweł Cyz, pomysłodawca akcji, specjalista ds. promocji w Górniku Piaski.

Pomysł spotkał się z aprobatą zarówno władz Miasta Czeladź jak i Spółdzielni Mieszkaniowej „Saturn” – oba podmioty zarządzają gruntami, na których mają być posadzone drzewa.

– Przykładamy dużą wagę do zieleni w naszym mieście. Od 2016 r. systematycznie sadzimy nowe drzewa, których w tym okresie przybyło około 4,5 tysiąca. Do tego miasto wzbogaciło się o blisko 1,5 tys. krzewów. Dlatego w pełni popieramy akcję sadzenia drzew przez Górnik Piaski. Liczymy, żew nadchodzącym sezonie klub odniesie jak najwięcej zwycięstw, co przyniesie nie tylko efekt sportowy, ale i społeczny – mówi Zbigniew Szaleniec, Burmistrz Czeladzi.

 

Drzewa zostaną ufundowane przez firmę, która buduje osiedle Panorama Parka w Rudzie Śląskiej, uznawane za najbardziej „zielone” i ekologiczne, oferujące domy i apartamenty z dostępem do prywatnego parku i jeziora.

Górnik Piaski to klub, którego historia sięga czasów po I wojnie światowej. Powstał on w 1924 r. i początkowo występował pod nazwą KS „Gwiazda”, by w 1950 r. przyjąć nazwę K.S. Górnik Piaski. Od początku istnienia tworzą go lokalni patrioci. W 2000 r. K.S. Górnik Piaski został reaktywowany przez grupę piłkarzy społeczników, na czele z Jarosławem Cyzem, Dariuszem Pietrzykowskim Zbigniewem Marcem czy Dariuszem Mazurem. Klub zarządzany m.in. przez wieloletniego prezesa Andrzeja Grolika na przestrzeni kilkunastu lat odniósł wiele sportowych sukcesów, ocierając się nawet o III ligę w 2013 r. Obecnie Górnik Piaski występuje w sosnowieckiej A-klasie. Do tegorocznych rozgrywek przystąpi po połączeniu z Klubem Sportowym Czarni Sosnowiec. Pierwszy mecz nowego sezonu odbędzie się już w najbliższą niedzielę (15.08) o godzinie 17.00. Podczas tego spotkania, Górnik podejmie na własnym boisku Iskrę Psary.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content