play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zabierzcie mój telewizor! W Katowicach będzie odbiór elektrośmieci „na zamówienie”

today18 czerwca 2021

Background

1 lipca startuje nowa usługa MPGK Katowice – odbiór elektroodpadów bezpośrednio od mieszkańców.

Wysłużone pralki, lodówki, telewizory i inne zalegające elektroodpady, wkrótce będzie można sprawniej usunąć z gospodarstw domowych w Katowicach. Pomoże w tym nowa usługa, jaką w ramach tzw. opłaty śmieciowej, na zlecenie Urzędu Miasta uruchamia Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK).

Od 1 lipca mieszkańcy Katowic, jako nieliczni w aglomeracji, będą mogli bezpłatnie skorzystać z bezpośredniego odbioru zużytych sprzętów z mieszkań i domów jednorodzinnych.

Będą dwie możliwości: poprzez kontakt telefoniczny (12/292 66 66) lub za pomocą formularza zgłoszeniowego, znajdującego się na stronie internetowej http://www.elektrosmieciarka.pl. Zgłoszenia będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, a elektroodpady będą odbierane w uzgodnionym z operatorem przedziale czasowym.

– Zdajemy sobie sprawę, że nie każda osoba ma możliwość zorganizowania wywozu zużytych sprzętów, które nierzadko są również wielkogabarytowe, mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice. I dodaje: – Prawidłowe pozbywanie się elektrośmieci ma też ogromne znaczenie dla środowiska. Niestety często musimy interweniować i usuwać takie odpady pozostawione nielegalnie w nieprzeznaczonych do tego miejscach, także w centrum miasta. Tymczasem właściwy recykling elektroodpadów zmniejsza zanieczyszczenie powietrza i przyczynia się do ograniczenia zużycia wody i energii elektrycznej. Należy również pamiętać o cennych surowcach, odzyskiwanych z takich odpadów, mówi wiceprezes katowickiego MPGK.

W 2020 r. odebrano w Katowicach prawie 300 ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Statystyczny Polak generuje obecnie prawie 10 kg elektrośmieci rocznie, a liczby te regularnie rosną. Dzieje się tak za sprawą skróconej żywotności sprzętów elektronicznych i coraz atrakcyjniejszych promocji takich artykułów w sklepach RTV/AGD. Za pozbywaniem się uszkodzonej elektroniki przemawiają również koszty naprawy – to sprawia, że Polacy coraz chętniej kupują nowe sprzęty, a te stare, niestety nie zawsze zgodnie z zasadami recyklingu i gospodarowania odpadami, trafiają do altan śmietnikowych.

Elektroodpady (a także m.in. opony z samochodów osobowych, odpady wielkogabarytowe, czy gruz) wciąż można także w każdej chwili zawieźć do jednego z czterech Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów działających na terenie Katowic, Zużyty sprzęt RTV/AGD można także oddawać w sklepach podczas zakupu nowego sprzętu.

źródło/graf: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content