play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Zabrze

Zabrzańskie Centrum Opieki Długoterminowej: seniorzy po ponad roku zobaczą swoich bliskich

today14 maja 2021

Background

14 miesięcy trwała rozłąka pacjentów Zabrzańskiego Centrum Opieki Długoterminowej (ZCOD) z rodzinami. Teraz seniorzy znów mogą spotykać się z najbliższymi. Wizyty odbywają się wg ścisłych procedur epidemicznych. Decyzję o wznowieniu odwiedzin podjął zarząd Szpitala Miejskiego w Zabrzu, do którego należy ZCOD.

– Bezpieczeństwo pacjentów i personelu jest wciąż naszym priorytetem. Kontakty z bliskimi są niezwykle ważne w terapii pacjentów, dlatego zdecydowaliśmy o wznowieniu odwiedzin, które będą przebiegać według ściśle określonych procedur epidemicznych, mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Odwiedziny przebiegają wg wytycznych opracowanych przez zespół ds. zakażeń zabrzańskiego szpitala. Odbywają się w specjalnie do tego przeznaczonym pokoju, wietrzonym i dezynfekowanym po każdym spotkaniu. Rodziny przed wejściem przechodzą pomiar temperatury, wypełniają też ankietę epidemiologiczną oraz dezynfekują dłonie. Obowiązują maseczki. Odwiedziny trwają pół godziny. – Nie wymagamy, żeby odwiedzający byli już po szczepieniach przeciwko Covid-19. Z oczywistych powodów byłoby to jednak wskazane, mówi prezes Wójtowicz.

Zakaz odwiedzin w ZCOD został wprowadzony w marcu 2020, wkrótce po pojawieniu się koronawirusa w Polsce. Przez cały ten okres był ściśle przestrzegany. Jedynie w przypadku pacjentów w stanie skrajnym spotkanie było możliwe, przy zachowaniu rygorystycznych procedur. W placówce przez cały czas obowiązuje też zakaz wstępu dla dostawców czy innych interesantów oraz ścisłe zasady epidemiczne dla personelu ośrodka.

Od marca 2020 wśród pacjentów i personelu ZCOD przeprowadzono ponad 150 testów w kierunku Covid-19. Duże ognisko zakażenia w placówce wystąpiło w listopadzie 2020 roku, kiedy zachorowało 10 pracowników i 30 pacjentów. Seniorzy musieli być hospitalizowani. W lutym 2021 zakończył się proces szczepienia pracowników i pacjentów. Na przyjęcie szczepionki zdecydowali się prawie wszyscy pensjonariusze ZCOD.

Zabrzańskie Centrum Opieki Długoterminowej jest zakładem opiekuńczo-leczniczym, który działa na podstawie Ustawy o działalności leczniczej. Pacjentami Centrum są osoby, które ze względu na wiek lub stan zdrowia nie są w stanie egzystować w domu i powinny być pod stałą, profesjonalną opieką pielęgniarską. To osoby po udarach, złamaniach, z cukrzycą, w większości nie poruszające się o własnych siłach.

Są tu również osoby po przebytych zabiegach operacyjnych, np. po wszczepieniu endoprotezy, nad którymi właściwa opieka w domu nie byłaby możliwa. ZCOD oferuje możliwość pobytów długoterminowych, ale też krótszych, np. w przypadku urlopu osób opiekujących się swoimi rodzicami czy dziadkami. Bez względu na przyczynę i czas pobytu w ośrodku, pacjenci Centrum to osoby schorowane, z ograniczoną zdolnością poruszania się, wymagające stałej opieki osób trzecich.

W placówce jest 50 łóżek dla pacjentów. Połowa z nich to miejsca objęte umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, reszta przeznaczona jest dla pacjentów komercyjnych.

źródło/foto: Szpital Miejski Zabrze

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content