play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Zabrzańskie Centrum Usług Społecznych otwarte. Obiekt zachwyca

today19 lutego 2021

Background

Na zabytkowym osiedlu Zandka Miasto Zabrze przeprowadziło gruntowny remont budynku z drugiej połowy XIX wieku. W odnowionym obiekcie funkcjonuje aktualnie Centrum Usług Społecznych, realizujące inicjatywy społeczne dedykowane m.in. seniorom, dzieciom w pieczy zastępczej i osobom ze specjalnymi potrzebami.

Budynek przy ul. Stalmacha 7 w Zabrzu przez wiele lat służył jako gazownia. Od czasu, kiedy ją zamknięto w latach 70. XX w., nieruchomość niszczała. W celu uratowania cennego zabytku, miasto pozyskało środki na jego rewitalizację. Warta ponad 14 milionów złotych inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych w wysokości niemalże 10 milionów oraz krajowych w wysokości niespełna miliona złotych. Ok. 3,5 miliona złotych  stanowił natomiast wkład własny Miasta Zabrze.

Celem projektu było utworzenie przestrzeni sprzyjającej działaniom z zakresu aktywizacji i zapobiegania wykluczeniu społecznemu. Kompleksowa oferta wsparcia objęła utworzenie infrastruktury umożliwiającej prowadzenie działalności z zakresu wspierania osób starszych i niepełnoletnich (klub integracyjny, świetlica dziennego wsparcia), osób z niepełnosprawnością, Zespołu Pieczy Zastępczej, Programu Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Zandka oraz punktu porad prawnych.

– Na Zandkę wielu postawiło kreskę. Ja widzę w tej dzielnicy ogromny potencjał. Wierzę, że tu Rada Dzielnicy będzie nie tylko się spotykała,  ale będzie też proponowała najciekawsze projekty, dla których będziemy też pozyskiwać środki zewnętrzne – mówiła reporterce Radia Piekary prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W budynku powstała m.in. mała sala gimnastyczna dla seniorów, która wyposażona została w drabinki, materace gimnastyczne, rowery stacjonarne i bieżnię elektryczną oraz pracownia komputerowa.
Spośród wielu projektów społecznych realizowanych przez Miasto Zabrze, kolejne dwa o wartości ponad 5 mln zł realizowane są w zrewitalizowanym budynku przy ul. Stalmacha 7: „Program aktywności lokalnej dla dzielnicy Zandka”, który dedykowany jest społeczności dzielnicy oraz „Centrum Wsparcia Rodziny – rozwój usług społecznych na terenie Zabrza”, który dotyczy pieczy zastępczej, Klubu Seniora, asystentury rodzinnej, świetlic środowiskowych oraz asystentury osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych.

 

– Baza jest ogromna. Projekty są przewidziane na 300 osób, ale baza jest dużo szersza. Takiego miejsca nie było – żeby w jednym miejscu był taki konglomerat różnych działalności. Myślę, że to będzie bardzo dobrze służyło w tej dzielnicy – mówiła Radiu Piekary Danuta Dymek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu.

To dzięki modernizacji starego budynku – w którym zmieniło się niemal wszystko.

– Koszt modernizacji tego obiektu to 14 milionów złotych, więc praktycznie wszystko w tym budynku zostało na nowo zaprojektowane, na nowo odtworzone w pewnych elementach. I ten efekt, który tu widzimy jest wręcz powalający – mówi w rozmowie z Radiem Piekary Tomasz Saternus, szef Jednostki Gospodarki Nieruchomościami w Zabrzu.

Przebudowa zabytkowego obiektu objęła kompleksowy remont budynku wraz z wymianą dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, remont elewacji, termomodernizację, dobudowę segmentu sanitarnego i roboty wykończeniowe. W budynki wymieniono też instalacje wewnętrzne, wykonano przyłącze mediów oraz zagospodarowano teren przyległy poprzez wykonanie parkingów i murów oporowych. Wokół budynku uporządkowano i nasadzono także zieleń. Obiekt zrewitalizowany został z dbałością o szczegóły architektoniczne. Jego industrialny charakter został niezmieniony m.in. dzięki zachowaniu konstrukcji starej suwnicy. Jednocześnie budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, poprzez stworzenie dwóch stref wejściowych z podjazdami dla osób niepełnosprawnych, montaż nowoczesnej windy wewnątrz budynku oraz dostosowanie toalet.

 

 

Źródło: materiał prasowy UM Zabrze

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content