play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zabrze: Funkcjonariusze z Zakładu Karnego pomogli św. Mikołajowi

today18 grudnia 2020

Background

Zabrze: Funkcjonariusze z Zakładu Karnego pomogli św. Mikołajowi. Pracownicy Zakładu Karnego w Zabrzu wraz z Mikołajem i Mikołajową wybrali się ze świąteczną wizytą do  Domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Zabrzu. Przywieźli ze sobą mnóstwo kolorowych prezentów. To kolejna już odsłona akcji Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej ,,Resort Sprawiedliwości Pomaga”.

 

,,Poczuj magię świąt”

Zabrze: Funkcjonariusze z Zakładu Karnego pomogli św. Mikołajowi. W ramach akcji więziennicy początkowo zbierali środki finansowe, aby przygotować  gwiazdkowe prezenty  dla dzieci  z Domu dla matek z małoletnimi  dziećmi i kobiet w  w Zabrzu przy ulicy Ofiar Katynia 48. Z dnia na dzień akcja nabierała rozpędu i funkcjonariusze zaczęli przynosić  także gry edukacyjne, puzzle i zabawki, czyli wszystko o czym marzą maluchy i o co  proszą św. Mikołaja. Jeden z funkcjonariuszy w czasie wolnym od służby wykonał piękne drewniane renifery, dzięki którym każdy dziecięcy pokój zmieni się w magiczną krainę.

,,Nić empatii”

W pomaganie funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu włączyli  również skazanych, którzy podczas zajęć  jest poduszeczka z imieniem malucha, do którego trafi.  Dla skazanych udział w akcji to możliwość zrobienia czegoś dobrego, a także nauka empatii i innych ważnych  umiejętności społecznych.

Święta Bożego Narodzenia

Większości z nas święta kojarzą się z radością, wspólnie spędzanym czasem w gronie rodziny, ubieraniem choinki, prezentami. Jednak w pamięci wielu kobiet i ich dzieci przebywających w placówce  pojawiają się także zupełnie inne obrazy – kłótnie, alkohol, przemoc. Mają za sobą wiele trudnych przeżyć, w ich domach często nie obchodzono świąt, nie było Wigilii. Dopiero w ośrodku mogą poczuć się bezpiecznie i nauczyć się wspólnego przeżywania świąt i poczuć ich niezwykłą atmosferę.

,,Organizując akcję ,,Poczuj magię świąt” chcieliśmy podarować dzieciom i ich mamom, przebywającym w ośrodku odrobinę radości, życzliwości i ciepła płynącego prosto z serca. Chcieliśmy, aby poczuli magię zbliżających się wielkimi krokami świąt. Magia świąt to nie tylko prezenty, choinka i inne ozdoby, ale przede wszystkim wspólne spędzanie czasu, troska i pamięć okazywana innym. Ta magia tkwi w drobnych gestach, dzięki którym druga osoba czuje się ważna.  Poprzez akcję chcieliśmy, aby właśnie tak poczuły się mamy i ich dzieci, że są ważne i ktoś o nich pamięta – podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, inicjatorka akcji.

Dla każdego coś miłego

W ośrodku przebywają dzieci w wieku od 5 miesięcy do 7 lat wraz ze swoimi mamami. Funkcjonariusze zadbali, aby każde dziecko otrzymało prezent. W paczce znajdowały się słodycze, zabawki oraz spersonalizowany pluszoumilacz (maskotka – lama),  do którego dzieci będą mogły się przytulić i powierzyć swoje sekrety. Oprócz indywidualnych prezentów dla dzieci funkcjonariusze podarowali także zabawki, które wzbogacą wyposażenie placówki: dwie huśtawki, suchy basen z piłeczkami oraz gry edukacyjne i projektor świąteczny, dzięki któremu będzie można w kilka chwil wyczarować świąteczną atmosferę, nawet jeśli za oknem nie będzie śniegu.

Spotkanie obfitowało w mnóstwo pozytywnych emocji i wzruszeń. Dzieci zaśpiewały piękne piosenki w podziękowaniu za prezenty.

info i fot. Rzecznik Prasowy Zakładu Karnego w Zabrzu

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content