play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Zabrze: Integrują, opiekują się i chronią przed wykluczeniem. Już otwarte!

today19 marca 2021

Background

W Zabrzu Biskupicach przy ulicy Bytomskiej 24 otwarto Dzienny Dom Pobytu. Powstał dzięki współpracy magistratu z organizacjami pozarządowymi. Będzie funkcjonował w ramach Centrum Integracji Społecznej.

Osoby starsze, niesamodzielne i zagrożone wykluczeniem mogą liczyć w Dziennym Domu Pobytu na konkretne formy wsparcia. Placówka już teraz, mimo obostrzeń sanitarnych, zaopatruje 27 podopiecznych.

– Starzejące się społeczeństwo, podupadające w tej chwili mocno na zdrowiu i tak zwane „eurosieroty” – gdzie młodzi ludzie wyjechali, a senior został i jest samotny – to wszystko spowodowało powstanie Dziennego Domu Pobytu. Obecnie mamy obostrzenia, więc cała nasza kadra pracuje w domach 27 podopiecznych. Jest to rehabilitacja, terapia i warsztaty manualne i jeden ciepły posiłek dziennie – mówi Radiu Piekary Helena Budzanowska reprezentująca Forum Razem.

 

To już kolejne miejsce w Zabrzu, w którym udzielane jest tego typu wsparcie. O jego znaczeniu dla miasta mówiła prezydent Małgorzata Mańka-Szulik:

– Oprócz dróg, budynków, ważne są działania zmierzające w kierunku drugiego człowieka. Właśnie tu – w Biskupicach – udało nam się stworzyć taką przestrzeń. Seniorzy mogą przyjść, trochę ze sobą porozmawiać, pobyć ze sobą, a z kolei młodzi ludzie mogą nabywać umiejętności i doświadczenie.

 

 

W Dziennym Domu Pobytu w Biskupicach realizowane są aktualnie projekty – “Centrum Integracji Społecznej w Zabrzu” oraz “Razem na Bytomskiej”.

 

Fot. UM Zabrze

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content