play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zabrze: Kliknęła w link i straciła 1700 zł ! Uwaga na nowy sposób oszustów

today25 listopada 2020

Background

Internetowi oszuści wymyślili nowy sposób na zarabianie pieniędzy. Wysyłają SMS z linkiem do strony z prośbą o dopłatę. Z konta jednak znika często więcej niż deklaruje wiadomość. Przekonała się o tym mieszkanka Zabrza.


Ofiarą takiego oszustwa padła 35-letnia mieszkanka Rokitnicy, otrzymała wiadomość z prośbą o dopłatę do przesyłki. Kobieta kliknęła link dołączony do feralnej wiadomości, po czym przelał „brakującą kwotę”. Jak się później okazało, z jej konta zamiast drobnej kwoty, zniknęło 1700 złotych!

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska – w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

Źródło: Śląska Policja 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content