play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Zabrze: Kopalnie w 3D dla przyszłych pokoleń, dzięki Muzeum Górnictwa Węglowego

today16 kwietnia 2021

Background

W trójwymiarze uwiecznią likwidowane kopalnie. W ten sposób ocalą je od zapomnienia. Zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego otrzymało dotację na sprzęt, dzięki któremu udokumentuje górniczy charakter śląskiego krajobrazu.

Dotację na zakup sprzętu służącego rejestracji danych przestrzennych otrzymało z ministerialnego programu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Sprzęt do digitalizacji 3D z ziemi i powietrza będzie służył m.in. muzealnemu Ośrodkowi Dokumentacji Górniczej.

– Mamy już wysokiej klasy skanery 3D, jednak brakował nam na przykład samochodu potrzebnego do przewiezienia całkiem sporej ilości sprzętu oraz ekipy specjalistów do jego obsługi. Drugi bardzo ważny zakup, to specjalistyczny dron do fotogrametrii z systemem precyzyjnego pozycjonowania GPS. Ponadto sprzęt komputerowy, a właściwie potężne stacje do obróbki graficznej – mówi Łukasz Zawada z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Dzięki tym sprzętom pamięć o górniczym krajobrazie Śląska będzie mogła być odpowiednio udokumentowana:

– Bez tych narzędzi zakłady górnicze nie mogłyby być udokumentowane w sposób kompletny, a o to nam właśnie chodzi. Skoro kopalnie znikną, chcemy dla przyszłych pokoleń zachować jak najwierniejszy obraz tego ważnego dla Śląska krajobrazu – dodaje Łukasz Zawada z zabrzańskiego muzeum.

Dofinansowanie w kwocie 250 tysięcy złotych pozwoli na wyposażenie mobilnego laboratorium dokumentacji dziedzictwa górniczego.

 

Fot. Facebook/Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content