play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Zabrze: Skorzystają mieszkańcy i środowisko. Ciepło w Rokitnicy i Helence

today18 lutego 2021

Background

Skorzystają mieszkańcy Zabrza i powietrze nad Zabrzem. To już trzeci etap prac związanych z budową sieci ciepłowniczej. Dziś podpisano umowę.

Będzie ekologicznie i nowocześnie. W Zabrzu podpisano dziś umowę na budowę blisko 3 kilometrów sieci ciepłowniczej dla osiedli Helenka i Rokitnica. Pozwoli to na zlikwidowanie starych kotłowni i zastąpienie ich ekologicznymi:

– Zakończenie wszystkich etapów jest planowane na koniec roku 2023. Likwidujemy dwa źródła osiedlowe – jedno węglowe, jedno olejowe  – na osiedlach Helenka i Rokitnica. To jest prawie 1,5 tysiąca ton emisji gazów mniej. Podłączamy naszych odbiorców i w międzyczasie robimy przymiarkę do podłączenia budynków, które są w tej chwili zasilane piecami węglowymi. Zasób sieci – mocnej sieci – pozwoli na podłączenie wszystkich na obydwu osiedlach – tłumaczy Lesław Złotorowicz, prezes Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Ten etap inwestycji zakłada między innymi wydłużenie nitki ciepłowniczej o kolejne 3 kilometry i wymianę kotłowni. Kosztować ma 9 milionów złotych. Efektem końcowym prac będzie likwidacja nieekologicznych źródeł ciepła. Prezydent Zabrza twierdzi, że to jeden z wielu kroków, które miasto robi w kierunku ekologii i niskiej emisji.

– To wszystko po to, by jakość powietrza nad Zabrzem była coraz lepsza – mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Podpisana dzisiaj umowa dotyczy trzeciego etapu prac. W sumie wybudowanych zostanie ponad 9 kilometrów sieci ciepłowniczej za ponad 40 milionów złotych.

Fot. Facebook/ZPEC Zabrze

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content