play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Zabrze: Strefa Carnall otwarta! Ponad stuletnia maszyna parowa znów bucha

today2 lipca 2021

Background

To nowe miejsce do odkrycia na mapie Śląska. Przy ulicy Wolności 408 w Zabrzu otwarto dziś strefę naziemną Sztolni Królowa Luiza.  Tym samym symbolicznie zakończono kilkunastoletni proces rewitalizacji zabytkowych, poprzemysłowych obiektów w kompleksie Sztolni Królowa Luiza i Kopani Guido. Działania te przez lata pochłonęły 330 milionów złotych – głównie środków europejskich.

Ale warto było! Bo chociażby wyremontowana, czynna maszyna parowa szybu Carnall z 1915 roku robi niesamowite wrażenie.

-To unikat w skali Europy! Takie działające, oryginale cudeńko jest dostępne tylko u nas – mówi przewodnik, Roman Chytry.

Oferta turystyczna Strefy Carnall została rozbudowana o nowe przestrzenie i wystawy – między innymi wystawę poświęconą ratownictwu górniczemu. Zwiedzanie jest możliwe od dzisiaj:

-Mamy trzy warianty zwiedzania. Można to zrobić samemu – wstęp na całą strefę Carnall jest bezpłatny. Można też pozwiedzać z przewodnikiem, albo wybrać opcję dla rodzin w postaci gry Misja Ratownicza – tłumaczy Agnieszka Wąsik, koordynator zespołu ds. obsługi turystów.

Co więcej, w każdą sobotę przez cały okres wakacji strefa Carnall wypełniać będzie się dźwiękami muzyki w ramach Carnall Festivalu. Dziś inauguracja o godzinie 19.00

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content