play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Zabrze: Telemonitoring – stała opieka kardiologa bez wychodzenia z domu

today13 kwietnia 2021

Background

Stała opieka kardiologa, bez wizyt u lekarza. W Zabrzu wystartuje projekt telemontoringu 500 pacjentów, którzy mają wszczepione urządzenia wysokoenergetyczne. Być może już wkrótce projekt rozszerzy się na większą ilość pacjentów.

W Zabrzu podpisano umowę dofinansowania usług telemedycznych dla 500 mieszkańców województwa śląskiego. Chodzi telemonitoring osób z wszczepialnymi urządzeniami wysokoenergetycznymi. Takie rozwiązanie diagnostyczne jest szczególnie istotne w czasie trwania pandemii – podkreśla w rozmowie z Radiem Piekary kardiolog prof. Lech Poloński, który przed nastaniem pandemii prowadził już badania z zakresu telemonitoringu:

– Te rozwiązania, które wydawały się takie troszkę wybiegające w przyszłość, nierealne jeszcze, wyprzedzające czas, w tej chwili okazują się rozwiązaniami ze wszech miar pożądanymi. Ograniczamy kontakty, ograniczamy wizyty u lekarza, jeżeli będziemy mieli taką możliwość, żeby tego pacjenta śledzić w domu, praktycznie przez całą dobę, to takiemu pacjentowi zapewniamy dobrą opiekę, bezpieczne przetrwanie tego trudnego czasu.

Usługi telemedyczne dla osób z niewydolnością serca to kolejny już projekt telemedyczny realizowany przez Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia. Celem projektu jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych. Póki co, projekt będzie wprowadzony w grupie 500 pacjentów:

– Chcemy sprawdzić metodę pracy właśnie dla grupy 500 pacjentów, którzy zostaną włączeni do tego programu. Mówimy o monitoringu do 12 miesięcy tych pacjentów, którzy zostaną włączeni w program. natomiast liczymy, że w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 tym programem będzie można objąć większą grupę mieszkańców województwa śląskiego, bo wiemy, że średnio w województwie śląskim wszczepia się tego typu urządzeń około 3,5 tysiąca rocznie – mówi Radiu Piekary prezes Kardio-Med Silesia Adam Konka.

Dofinansowanie w wysokości ponad 5 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Fot. Obrazek poglądowy

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content