play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Siemianowice Śląskie

Zabrze: Zobaczyli świat zza krat więziennych

today28 lutego 2020

Background

Jak przekonać młodych, niepokornych ludzi do zmiany zachowania i postępowania zgodnie z przyjętymi normami? Jak uświadomić im, że jedna decyzja, jedno nieprzemyślane zachowanie może zaważyć na ich dalszym życiu … że mogą trafić do więzienia? To trudne, ale niezwykle ważne zadanie. 

 

 

Dlatego młodzież z OHP w Siemianowicach Śląskich wraz z wychowawcami wzięła udział w prelekcji, która odbyła się na terenie zabrzańskiej jednostki. Bo nic tak nie oddziałuje na wyobraźnię młodego człowieka, jak wizyta w miejscu, gdzie może trafić, jeżeli nie będzie przestrzegał prawa.

Zabrzańscy funkcjonariusze już od wielu lat chętnie włączają się w różnego rodzaju działania mające na celu edukację dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie ich demoralizacji i wchodzeniu w konflikt  z prawem.

– Wielu z uczestników  dopiero podczas zajęć uświadomiło sobie, że kodeks karny przewiduje okoliczności, w których nieletni może odpowiadać jak osoba dorosła i trafić do więzieni – podkreśla ppor. Jabłońska

 

Zobaczyli świat w alkogoglach

Młodzież dzięki założeniu alkogogli mogła przekonać się jak alkohol wpływa na nasz organizm. Alkogogle to  specjalne okulary, które sprawiają, że świat wygląda podobnie, jak po wypiciu alkoholu. Założenie okularów skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Wykonywane ćwiczenia uświadomiły młodym ludziom, jak trudno wykonywać zwykłe czynności pod wpływem  alkoholu np. złapać piłkę, przejść po linii prostej oraz, że może wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom.

– Prowadzimy zajęcia edukacyjne dla młodzieży ponieważ wierzymy, że mają one sens i mogą uchronić ich przed wchodzeniem w konflikt z prawem – powiedziała ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu. Często dzięki wizycie w więzieniu młodzi ludzie  po raz pierwszy uświadamiaj sobie, że wolność to największy dar, którego  nie warto go tracić – dodaje.

 

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Zabrzu już w marcu będą gościć kolejną grupę uczniów z OHP z Siemianowic Śląskich.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content