play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zaczytana Biblioteka w szpitalu w Chorzowie. Dzieci spotkały się ze znanym aktorem

today15 lutego 2020

Background

Na oddziale dziecięcym w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie powstała Zaczytana Biblioteka. To nie tylko zachęta do sięgnięcia po literaturę zamiast smartfona czy po pilota telewizora.

Inicjatywa pochodzi od Fundacji Zaczytani.org, która promuje zaangażowane czytelnictwo i namawia opiekunów do traktowania książki jako narzędzia, służącego budowaniu głębokiej relacji, odkrywaniu wraz z dzieckiem skomplikowanego świata emocji i edukacji.

W uroczystym otwarciu uczestniczył aktor Artur Barciś, a wśród przybyłych gości znalazła się wiceprezydent Chorzowa, Mariola Roleder. Spotkanie otworzył dyrektor ZSM w Chorzowie, dr Jerzy Szafranowicz.

– Pobyt w szpitalu to dla dzieci i ich opiekunów wyjątkowy czas, często bardzo trudny. Nasze działania skupiają się na tym, aby nie tylko ten czas umilić, ale też sprawić, aby był to czas uwagi i skupienia się na emocjach. Książka jest tu tylko pretekstem, mówiła Agnieszka Machnicka, prezes Fundacji Zaczytani.org.

Podczas spotkania z dziećmi obecny był Artur Barciś, znany aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Przeczytał małym pacjentom książkę pt. „Kolorowy potwór”, która tłumaczy maluchom, jak wyglądają emocje i dlaczego warto się im przyjrzeć. Na dzieci czekał również Puchacz – maskotka Fundacji Zaczytani.org. Były wspólne zabawy i wręczanie książkowych prezentów.

Od tej pory mali pacjenci chorzowskiego szpitala, wracając do domu, będą mogli zabierać ze sobą ulubioną książkę z Zaczytanej Biblioteki, ponieważ Fundacja Zaczytani.org będzie stale uzupełniać zbiory.

źródło/foto: UM Chorzów

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content