play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Zadośćuczynienie dla Tomasza Komendy najwyższe w historii Polski

today9 lutego 2021

Background

Niesłusznie skazany na 25 lat więzienia Tomasz Komenda doczekał się zadośćuczynienia i odszkodowania. Jednak jak sam mówi, żadne pieniądze nie wynagrodzą mu czasu spędzonego w więziennej celi. Po niesłusznym wyroku odsiedział 18 lat.

Będzie zadośćuczynienia dla Tomasza Komendy, który – niesłusznie – w zakładach karnych spędził 18 lat życia. Decyzję wydał sąd w Opolu a zapłacić musi Skarb Państwa. Tomasz Komenda został niesłusznie oskarżony o gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach. Do dziś sprawa tamtej zbrodni pozostaje niewyjaśniona.

Dziś zakończyła się sprawa o zadośćuczynienie dla niesłusznie skazanego Komendy. Sąd nie przychylił się do wniosku poszkodowanego, jednak i tak zasądził najwyższe w historii Polski zadośćuczynienie.

– Skończyłem kolejny etap, zasunąłem kurtynę za sobą i po prostu mogę wyjść i nigdy więcej tu nie wrócić. Zacznę w końcu żyć tak jak powinienem od samego początku i nigdy się tu nie pojawić – powiedział Tomasz Komenda.

Teraz Skarb Państwa będzie mu musiał wypłacić ponad 12 milionów złotych zadośćuczynienia i ponad pół miliona złotych odszkodowania.

To najwyższe w historii Polski zadośćuczynienie za niesłuszny pobyt w więzieniu. Komenda wnioskował o kwotę wyższą o 6 milionów od zasądzonej. Wyrok nie jest prawomocny.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content