play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

„Zaginęła!”, „Wspomóż chorego!” – Policja przestrzega przed oszustami

today28 stycznia 2021

Background

Wszyscy wrażliwi ludzie przejęli się ostatnio historią nastolatki z Bytomia, która została zabita w Piekarach Śląskich. Jej poszukiwania trwały kilkanaście godzin i zaangażowało się setki –  jeśli nie tysiące – osób. Poszukiwania były bowiem prowadzone nie tylko w okolicach Piekar – udostępniane były tez dziesiątki postów w mediach społecznościowych.

Kilka dni później zgubiła się inna nastolatka – tym razem z Chorzowa. Poszukiwania prowadzone także w przestrzeni internetowej na szczęście przyniosły skutek – dziewczyna odnalazła się cała i zdrowa, dzięki temu, że ktoś rozpoznał ją i zidentyfikował na podstawie ogłoszeń z Internetu. Czasem jednak chcąc pomóc, sami wpadamy w tarapaty.

Nieprawdziwe informacje pojawiające się w sieci nie tylko wprowadzają w błąd, ale mogą być źródłem poważniejszych problemów. Często takie strony służą do wyłudzenia naszych danych.

Coraz częściej w Internecie możemy spotkać się z komunikatami o bardzo wyrazistych tytułach, wzbudzających nasze zainteresowanie. Często są to prośby o pomoc w odnalezieniu osoby zaginionej lub wsparcie chorego człowieka. Niestety wśród uczciwych ludzi, znajdują się także oszuści, którzy liczą tylko na rozgłos. Niejednokrotnie zdarza się tez, że klikając w podejrzany link dajemy komuś dostęp do kont internetowych  – ostrzega  w rozmowie z Radiem Piekary Dariusz Dobrzański z piekarskiej policji.

Policja przypomina, że wszystkie informacje o osobach zaginionych publikowane są na stronach internetowych poszczególnych jednostek policji czy stronię wojewódzkiej

– Zapewniam, że w przypadku osób zaginionych, gdy otrzymujemy oficjalne zgłoszenie zamieszczamy komunikat na naszych oficjalnych stronach i to tam należy szukać precyzyjnych i prawdziwych informacji – dodaje w rozmowie z reporterem Radia Piekary mł. asp. Dariusz Dobrzański.

W ostatnim czasie, szczególnie w mediach społecznościowych, pojawiają się odnośniki do stron, które rzekomo informują o policyjnych poszukiwaniach. Bardzo często są to tak zwane fakenewsy.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content