play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zakaz lotów międzynarodowych do końca roku

today9 grudnia 2020

Background

Zakaz lotów międzynarodowych przedłużony aż do końca roku. Odpowiednie rozporządzenie opublikowane już w Dzienniku Ustaw. Są wyjątki.

Za granicę samolotem nie polecimy. Przynajmniej nie do końca roku i nie wszędzie. Odpowiednie rozporządzenie już opublikowano co oznacza, że zakaz obowiązuje od dzisiaj.

Co w rozporządzeniu?

Jak czytamy w rozporządzeniu, od środy do końca roku zostanie wprowadzony zakaz lądowania na polskich lotniskach i lądowiskach wpisanych do odpowiednich ewidencji, samolotów wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców co do zasady przekracza 440. Oparte jest to o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Gdzie jednak można?

Z zakazu wyłączone są m.in. państwa Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz lotniska w stanach Illinois i Nowy Jork w USA. Zakaz lotów międzynarodowych nie będzie stosowany do samolotów wykonujących rejsy międzynarodowe m.in. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów; za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego; realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r.; wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie; z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Rozporządzenie wchodzi w życie 9 grudnia 2020 r. i ma obowiązywać do końca dnia 31 grudnia 2020 r.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content