play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zamiast sali egzaminacyjnej – pokój w mieszkaniu. Obrona prac dyplomowych online

today6 maja 2020

Background

Zamiast sali egzaminacyjnej – pokój w mieszkaniu, a komisja widoczna jedynie na ekranie monitora. Wczoraj odbyła się pierwsza tura obron online w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie. W ten sposób dyplomowy egzamin zdało 12 absolwentów. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie sama forma egzaminu. 5 maja br. odbyły się pierwsze obrony online w historii chorzowskiej uczelni.

Czym się różni się e-obrona od obrony w tej tradycyjnej formie? Niczym poza realizacją samego egzaminu, który zamiast w murach uczelni odbywa się za pośrednictwem Internetu. E-obrona składa się z tych samych części, co tradycyjny egzamin dyplomowy, czyli: przedstawienie projektu dyplomowego, odpowiedź na pytania kierunkowe i pytania z pracy dyplomowej. W przypadku e-obron obowiązują jednak dodatkowe zasady i dotyczą one właściwego ustawienia się i zachowania przed kamerą. Umożliwia to komisji weryfikację samodzielności udzielania odpowiedzi oraz prawidłowości przebiegu egzaminu dyplomowego. Wszyscy zdający mają też obowiązek patrzenia „do kamery”, gdy odpowiadają na pytania oraz trzymać ręce w zasięgu widoku kamery. Jest to forma zabezpieczenia przed wyszukiwaniem odpowiedzi w źródłach.

Pierwsza grupa naszych studentów przystąpiła do zdalnego egzaminu dyplomowego, czyli tzw. e-obrony realizowanej na platformie Zoom. Studenci, bazując na wiedzy, umiejętnościach i kompetencjach społecznych nabytych w trakcie tradycyjnych studiów, z powodzeniem przeszli ostatni etap studiowania. Tym samym, już jako absolwenci chorzowskiej WSB, opuścili mury uczelni. Choć dziś zrobili to wirtualnie – mówi dr Łukasz Wawrowski, prodziekan ds. kształcenia.
Wśród absolwentów był Radosław Myszka, który właśnie ukończył kierunek Psychologia w Biznesie. Od teraz może się chwalić tytułem licencjata.
– Bardzo się ucieszyłem na wieść, że będę mógł się obronić w terminie. W połowie marca zakładałem już najgorsze scenariusze, bo z dnia na dzień pojawiały się nowe obostrzenia. Obawiałem się, że ze względu na sytuację w ogóle nie zostanę dopuszczony do obrony. Na szczęście znalazł się sposób, by obronić pracę i zdobyć wykształcenie wyższe– tłumaczy Radosław Myszka.  Pierwsza tura obron potrwa do 15 maja.
źródło i fot. WSB w Chorzowie

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content