play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Zamiast tłumów na Kalwarii, msza w Bazylice. Pielgrzymka stanowa mężczyzn w Piekarach

today31 maja 2020

Background

Pielgrzymka stanowa mężczyzn w Piekarach Śląskich. Jedność to motyw przewodni dzisiejszej mszy pielgrzymkowej, która zamiast tradycyjnej pielgrzymki mężczyzn odbyła się w piekarskim sanktuarium. Liturgii przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś- metropolita łódzki. We mszy, ze względu na pojemność kościoła, mogły uczestniczyć osoby z zaproszeniami. Mimo apeli arcybiskupa Skworca, by wziąć udział w „pielgrzymce” poprzez transmisje radiowe, internetowe i telewizyjne, kilkunastu mężczyzn stało pod kościołem. Te osoby po wypełnieniu bazyliki przez zaproszonych gości, zostały wpuszczone do wnętrza świątyni. 

Zamiast tłumów na Kalwarii, msza w Bazylice. Dzisiejsza Pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej w Piekarach z powodu pandemii odbyła się bez tłumów i całej odpustowej otoczki, która towarzyszy temu wydarzeniu. Jedność jest ważniejsza niż konflikt to przesłanie społeczne arcybiskupa Skworca-metropolity katowickiego. Przesłanie  arcybiskupa odnosiło się do słów papieża św. Jana Pawła II, który podczas pielgrzymki na katowickim Muchowcu w 1983 roku odniósł się do trzech tez: człowiek, rodzina, ojczyzna.

Metropolita katowicki nawiązał do epidemii, które były u początku kultu Matki Boskiej z Piekar. Zadeklarował także wsparcie rodzin górniczych i samych górników.  Bracia górnicy rodziny górnicze jesteśmy z wami solidarni, otaczamy was tarczą modlitwy. Wiele słów wdzięczności skierował do pracowników służby zdrowia. Zaapelował, o to, aby modlić się słowami papieża Franciszka, aby nie dopadł nas wirus egoizmu i pogaństwo obojętności.

Arcybiskup Skworc odniósł się do trwającej kampanii wyborczej. Nikomu nie wolno torpedować wyborów prezydenckich. Misją kościoła jest zachęcanie dla społecznego pokoju oraz trzeźwej oceny moralnej kwalifikacji kandydata na urząd prezydencki.

Jak zwykle podczas pielgrzymki majowej upomniał się również o wolne niedziele oraz ochronę ekonomicznie najsłabszych, co jest wymogiem sprawiedliwości i miłości społecznej. W Piekarach będziemy się upominać o to by niedziela pozostawała Boża i nasza. Szanujmy niedzielę jako święty dzień chrześcijaństwa i kultury europejskiej. Nie możemy budować naszego dobrobytu na niedzielnej pracy.

 Zaapelował aby pracodawcy zachowali miejsca pracy. Ochrona ekonomicznie najsłabszych jest wymogiem sprawiedliwości i miłości społecznej.

Epidemia koronawirusa wymusiła na nas izolację społeczną. W związku z tym trzeba podjąć trud odbudowywania więzi społecznych, tak byśmy nie byli społeczeństwem zamkniętych drzwi, żeby nie było nowych podziałów. Jedność jest ważniejsza niż konflikt szczególnie w czasach, gdy nasze mieszkania są jednocześnie złobkiem, szkołą, placem zabaw, hotelem, miejscem pracy i restauracją. 

całe przesłanie arcybiskupa Skworca:

 • cover play_arrow

  Zamiast tłumów na Kalwarii, msza w Bazylice. Pielgrzymka stanowa mężczyzn w Piekarach Redakcja Radia Piekary

W nawiązaniu do uroczystości Zesłania Ducha Świętego- Ducha, który daje doświadczenie jedności, metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, przywołując słowa Soboru Watykańskiego II, który nazywał kościół „sakramentem jedności” wiele miejsca poświęcił temu zagdnieniu.  Podczas homilii pytał retorycznie: „czy tacy stąd wyjdziemy do ludzi z każdego zakątka pod słońcem, aby rozmawiać z nimi w ich własnym języku? Rozmawiać w ich języku to nie znaczy być poliglotą, tu nie chodzi o zdolności językowe, tylko o miłość do drugiego człowieka. Kiedy go kochasz, chcesz mówić jego językiem…, chcesz wejść w jego myślenie, w jego kategorie. To znaczy, że go szanujesz,  że jesteś jego ciekawy, jesteś ciekawy wartości jakie są zakodowane w jego języku”.

Cała homilia arcybiskupa Grzegorza Rysia:

 • cover play_arrow

  Zamiast tłumów na Kalwarii, msza w Bazylice. Pielgrzymka stanowa mężczyzn w Piekarach Redakcja Radia Piekary

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content