play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zamiast wiernych policzą nietoperze w kościołach

today3 czerwca 2020

Background

Zamiast wiernych w kościołach policzą… nietoperze i ptaki. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach ogłosiła przetarg na przeprowadzanie inwentaryzacji miejsc występowania nietoperzy, sów i pustułek. Wielkie liczenie i badanie stanu populacji obejmie 79 obiektów, głównie sakralnych, w całym województwie.

Wyłoniony wykonawca przeprowadzi również badania kolonii rozrodczej nocka orzęsionego – rzadkiego gatunku nietoperza, w Sławkowie, w miejscu projektowanego nowego obszaru Natura 2000.

Działania te pozwolą na oszacowanie wielkości populacji badanych gatunków oraz posłużą do dalszych działań ochronnych. Z obserwacji przyrodników wynika, że w Polsce liczebność nietoperzy i sów płomykówek spada. Aby skuteczniej je chronić, konieczne jest zebranie danych dokumentujących ich rzeczywistą liczebność i stan siedlisk.

Wieże kościelne to dla nietoperzy idealne miejsca zarówno rozrodu, jak i bytowania w nocy i zimą. Również sowy i pustułki upodobały je sobie jako miejsca budowania gniazd.

Wszystkie gatunki nietoperzy, sów i pustułki są w Polsce gatunkami chronionymi.

Termin składania ofert w postępowaniu przetargowym mija 15 czerwca o godzinie 11.00. Więcej informacji na temat postępowania jest dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej RDOŚ.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content