play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Zapadł wyrok TK ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym. W niedzielę protest w Warszawie

today8 października 2021

Background

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym. Sędziowie stwierdzili, że część unijnych przepisów jest niezgodna z Konstytucją RP.

W czwartek popołudniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre z przepisów Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z Konstytucją Rzeczpospolitej Polski. Wyrok jest spowodowany wnioskiem Mateusza Morawieckiego. Premier w kwietniu br. zgłosił w nim wątpliwość odnośnie tego, czy pierwszeństwo prawa unijnego jest zgodne z ze wspomnianą Konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku Prezesa Rady Ministrów, uznał, że próba ingerencji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polski wymiar sprawiedliwości narusza zasadę praworządności, zasadę nadrzędności Konstytucji oraz zasadę zachowania suwerenności w procesie integracji europejskiej – czytamy w oficjalny komunikacie.

Sędziowie podpisali się pod orzeczeniem większością głosów. Przeciwne zdanie wyrazili tylko Piotr Pszczółkowski oraz Jarosław Wyrębak. Cała sytuacja podgrzała atmosferę w Brukseli. Komisarz UE ds. sprawiedliwości, Didier Reynders za pośrednictwem Twittera zapowiedział, że Komisja Europejska wykorzysta wszystkie dostępne środki do ochrony praworządności europejskiej.


Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk również odniósł się do całej sytuacji, nawołując do protestu. Ten ma odbyć się w najbliższą niedzielę wieczorem na Placu Zamkowym w Warszawie.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content