play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Zaproszenie na badania w skrzynkach trzech śląskich miast. O co chodzi?

today21 października 2020

Background

Zaproszenie na badania w skrzynkach trzech śląskich miast. O co chodzi? 6 tys. osób mieszkających na terenie Katowic, Sosnowca i Gliwic zostanie przebadanych w kierunku badań na obecność przeciwciał koronawirusa. Mieszkańcy tych trzech miast otrzymali koperty z zaproszeniem na badania. Zostali wytypowani na podstawie losowo wybranych adresów, pozyskanych z Ministerstwa Cyfryzacji. Osoby, które otrzymały zaproszenia do końca listopada mogą się zgłosić do jednego z 12 punktów pobrań, gdzie zostanie im pobrana krew. Naukowe badania prowadzone przez Śląski Uniwersytet Medyczny posłużą do wytypowania grupy osób, której w przyszłości w pierwszej kolejności będzie się należała szczepionka na Covid- 19. Na badania mogą się zgłaszać wyłącznie osoby z zaproszeniem. Ci, u których będzie podwyższone miano przeciwciał IgG i IgM , wskazujące na przebycie infekcji koronawirusem, zostaną zgłoszenie do rejestru Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej. 

Zaproszenie na badania w skrzynkach trzech śląskich miast. O co chodzi? Na podstawie reprezentatywnej grupy osób- 6 tys. będziemy wstanie wytypować te grupy populacyjne, które w przyszłości będą wymagać priorytetowej ochrony i którym szczepienia antycovid należą się w pierwszym rzędzie. Obecność przeciwciał Igg i Igm w surowicy krwi świadczy o tym, że badany przebył zakażenie. pozwalają także na wyjaśnienia dlaczego w przeszłości osoba z podwyższonym mianem przeszła banalne przeziębienie, mogą powiedzieć lub że badany przebył bezobjawowo zakażenie. Spodziewamy się także , że pewien poziom przeciwciał może zapewnić minimalną, bądź wystarczającą ochronę przed ponownym zakażeniem- mówi profesor Jan Zejda, kierownik Katedry Epidemiologii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, nadzorujący badania. 

Czy ktoś u kogo potwierdzono obecność koronawirusa, jego organizm na stałe wytworzy przeciwciała i w przyszłości nie zachoruje? To pytanie zadają nie tylko osoby zaniepokojone lawinowym wzrostem zachorowań na COVID- 19 ale także naukowcy, którzy ciągle mało wiedzą na temat pandemicznego wirusa SARS-CoV- 2. Spodziewamy się, że po przebytej infekcji utrzymuje się poziom ochrony poprzez pamięć komórkową i produkcję przeciwciał, które walczą z wirusem. Jak długo jednak utrzymuje trudno powiedzieć… Należy się jednak spodziewać, że po to jest reakcja immunologiczna organizmu w postaci produkcji przeciwciał, by wytworzyć pewien poziom ochrony. Muszę jednak sprawę uczciwie przedstawić, to dzisiaj jest prawdopodobny przebieg… Ciągle za mało wiemy i wirusie...- mówi wyjaśnia profesor Jan Zejda, kierownik Katedry Epidemiologii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

„Rozpowszechnienie, przebieg i czynniki ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w populacji Aglomeracji Górnośląskiej w 2020 roku” – tak nazywa się badanie, które przeprowadzi Śląski Uniwersytet Medyczny. W tym tygodniu koperty z zaproszeniem na badanie otrzymać powinni już wszyscy wylosowani do badania przez Ministerstwo Cyfryzacji.

 

fot.pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content