play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polityka

Zaprzysiężenie Joe Bidena – nowego prezydenta USA

today20 stycznia 2021

Background

W USA, w samo południe (u nas o 18:00) odbędzie się zaprzysiężenie nowego prezydenta – Joe Bidena. Okoliczności zaprzysiężenia są wyjątkowe.

W Waszyngtonie za kilkanaście minut rozpocznie się uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta. Został nim Joe Biden. Zastąpi na tym stanowisku Donalda Trumpa.

46 przywódca Stanów Zjednoczonych złoży przysięgę w wyjątkowych okolicznościach, biorąc pod uwagę niedawne burzliwe wydarzeniach na Kapitolu, gdy zwolennicy ustępującego Donalda Trumpa wdarli się do gmachu zakłócając obrady kongresu. Zginęli ludzie, wielu zastało rannych.

W dzisiejszych uroczystościach nie weźmie udziału odchodzący prezydent. Donald Trump wygłosił pożegnalne wystąpienie, w którym potępił przemoc, a następnie wyruszył z Bazy Adrews na Florydę.

W Waszyngtonie, w związku z inauguracją prezydentury Joe Bidena szczególne środki bezpieczeństwa. Oddziały Gwardii Narodowej zasiliły grupę ponad 25 tysięcy żołnierzy pilnujących porządku. W głównych miastach Ameryki wzmocniono środki bezpieczeństwa po ostrzeżeniach FBI przed możliwymi zbrojnymi protestami.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content