play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Zawiercie: Wichura spustoszyła obóz harcerski. Ewakuowano setki osób

today15 lipca 2021

Background

Wystarczyła zaledwie sekunda – tak o nawałnicy mówią harcerze, których obóz w Kostkowicach obok Zawiercia został ewakuowany z powodu potężnej nawałnicy. Brało w nim udział blisko 400 osób.

Zniszczone namioty i strach najmłodszych uczestników. Tak wyglądała ewakuacja jednego z obozów harcerskich w Kostkowicach w okolicach Zawiercia. Z powodu gwałtownych burz, które przeszły nad regionem konieczne było przewiezienie dzieci i opiekunów w bezpieczne miejsce.

– Dzieci w wieku od 6 do kilkunastu lat niestety musiały zostać ewakuowane gdyż wichura całkowicie spustoszyła obóz. Dzieci zostały zabezpieczone. Strażacy przywozili łóżka, śpiwory, koce z naszych magazynów po to aby dzieci mogły przespać się w hali szkoły podstawowej. –mówi reporterowi Radia Piekary rzeczniczka wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska.

Najmłodsza grupa uczestników tego obozu to jest grupa zuchów, dzieci w wieku od 6 lat, która najbardziej przeżyła tę sytuację związaną z ewakuacją, Na miejsce przybyły dwie panie psycholog, które wspierały uczestników. Dodatkowo na miejsce przybył lekarz. Podczas ewakuacji doszło do kilku niegroźnych urazów. Poszkodowane osoby zostały opatrzone na miejscu bądź w szpitalu. – dodaje Alina Kucharzewska.

W województwie śląskim najwięcej interwencji strażacy odnotowali w powiatach: zawierciańskim, częstochowskim i myszkowskim. Poza Kostkowicami ewakuowano także uczestników 4 innych obozów. Między innymi w powiecie tarnogórskim i częstochowskim.

fot.: KW PSP Katowice

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content