play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zawirowania w pogodzie. Oblodzenie, ochłodzenie i śnieg

today4 lutego 2020

Background

Najpierw będzie lać – a potem sypnie śniegiem. Początek lutego przynosi zmianę pogody. Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami.

Zawirowania w pogodzie nie ma końca. Tej zimy mieliśmy już wiosnę i jesień, teraz, przynajmniej na kilka dni, ma być pogoda dopasowana do kalendarza. Zmiana aury nadchodzi jednak gwałtownie. Synoptycy z IMGW wydają dla Śląska kilka ostrzeżeń na raz.

Będzie padać. Miejscami intensywnie

Dzisiaj deszcz przechodzący w opady deszczu ze śniegiem – a od wieczora już z dawna nie widziany w śląskich miastach śnieg. Takie są prognozy synoptyków – którzy ostrzegają, że opady mogą być bardzo intensywne. Miejscami spadnie nawet 45 litrów wody na metr kwadratowy. W Beskidach na stokach spaść ma 45 centymetrów śniegu.

Oblodzenie

Przez intensywny wiatr to co spadnie, będzie przymarzać. Deszcz zamieni się w śliski lód a śnieg z zmrożoną bryłę. Stąd dodatkowo liczyć się trzeba z oblodzeniem. Śliskie drogi i chodniki mogą być na Śląsku już po południu.

Ostrzeżenie hydrologiczne

To nie wszystko. Intensywny deszcz przechodzący w śnieg sprawi, że przybędzie wody w rzekach. Na tyle dużo, że hydrolodzy wydają ostrzeżenie drugiego stopnia dla zlewni Małej Wisły i Soły. Możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych. Pełny komunikat:

„Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie wydało Informację o niebezpiecznym zjawisku Nr I:1 dot. zjawiska: wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Stopień zagrożenia: 2. Ważność: od godz. 05:00 dnia 04.02.2020 do godz. 09:00 dnia 05.02.2020. Obszar: zlewnie Małej Wisły oraz Soły. Na skutek prognozowanych intensywnych opadów deszczu, w zlewni Małej Wisły oraz Soły, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Punktowo możliwe są przekroczenia stanów alarmowych”.

Zimno, coraz zimniej

Dodatkowo, z dnia na dzień będzie coraz chłodniej. Słupki rtęci jutro spadną poniżej zera – odczuwalna temperatura, przez wilgotność i silny wiatr, wyniesie nawet minus jedenaście stopni.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content