play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Zbiórka materiałów medycznych i ponad 400 łóżek. Śląskie szpitale marszałkowskie dla Ukrainy

today28 lutego 2022

Background

Zbiórka materiałów medycznych i ok. 450 łóżek dla rannych oraz matek z dziećmi – szpitale, których organem prowadzącym jest samorząd województwa śląskiego organizują pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Po kończącej się pandemii koronawirusa z automatu wchodzimy w kolejną sytuację kryzysową, w której musimy sobie poradzić. W ciągu dwóch lat staliśmy się zgraną i skoordynowaną grupą szpitali, potrafiącą ze sobą współpracować. Na bieżąco, codziennie, wymieniamy się niezbędnymi informacjami, przekazujemy pacjentów albo – jak w przypadku remdesiviru podawanego chorym na COVID-19 – brakujące na rynku leki. Od ubiegłego piątku do danych o COVID-19 dodajemy informacje o stanie gotowości na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. – mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, której podlegają placówki ochrony zdrowia.

Śląskie placówki medyczne gotowe do pomocy

Cztery szpitale już są gotowe na przyjęcie 150 rannych. To: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu, Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, i Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach. Koordynatorem tych działań jest Departament Nadzoru Podmiotów Leczniczych i Ochrony Zdrowia Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego.

W szpitalach rehabilitacyjnych i uzdrowiskach czeka 250 miejsc dla uchodźców. To m.in. Górnośląskie Centrum Rehabilitacji w Reptach, Uzdrowisko w Goczałkowicach-Zdroju, Wojewódzki Szpital dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju czy Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej. Nasz ośrodek przygotowany jest na długoterminowe pobyty pacjentów. Mam nadzieję, ze osoby, które zostaną u nas zakwaterowane nie będą czuły się, jak w typowym szpitalu. Mamy do dyspozycji świetlicę, bibliotekę, salę kinową – mówi Norbert Komar, dyrektor GCR „Repty”. Zapewnimy uchodźcom m.in. wsparcie psychologiczne.

Od 6 marca dostępne będą kolejne miejsca. Tym razem Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej udostępni na potrzeby uchodźców 46 łóżek i 18 łóżeczek w Apartamentach „Bystra” przy szpitalu. Mają one wysoki standard i ośmiogwiazdkową ocenę w rankingu Booking.com.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego ma gotowe miejsca dla rodzin w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w Bytomiu-Stolarzowicach.

Jedno piętro, gdzie znajdują się mieszkania, czeka już na przyjęcie dwóch, albo jednej dużej rodziny z dziećmi. W sumie, tymczasowo, można tam przyjąć 9 osób.– Mówi Joanna Jeleniewska, zastępca dyrektora ROPS.

ROPS koordynuje też pomoc kryzysową dla uchodźców w Centrum Obsługi Pasażera na katowickim dworcu PKP. Uruchomiono tam punkt recepcyjny.

Zbiórka na potrzeby Ukrainy dotkniętej wojną 

Ruszyła już akcja „Śląskie szpitale marszałkowskie dla Ukrainy”, w ramach której szpitale organizują zbiórkę materiałów medycznych. Mogą wziąć w niej udział osoby prywatne, ale zachęcamy też  firmy farmaceutyczne. – Mówi Wojciech Michalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Informacje o miejscach zbiórek szpitale umieszczają na swoich stronach i profilach społecznościowych.

Jeśli nie wiemy co warto kupić, by wesprzeć ukraińskie szpitale i punkty pomocy medycznej, to rady  ma Łukasz Sikora, ratownik medyczny Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. „Sikor” jest drugim żołnierzem w historii polskich wojsk specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych w Stanach Zjednoczonych. To weteran misji pokojowych w Iraku i Afganistanie. Tam zdobywał doświadczenie medycyny pola walki.

Pamiętajmy, że zawartość apteczki pierwszej pomocy jest wybierana w celu zabezpieczania najczęstszych śmiertelnych obrażeń w bitwie  To podstawy ratujące życie. Jeżeli zamierzamy wspomagać naród ukraiński kupując sprzęt medyczny dla walczących tam żołnierzy, to warto skomponować Indywidualny Pakiet Medyczny (IPMED/ IFAK). – mówi Łukasz Sikora.

W jego skład wchodzą:

 • opaski uciskowe,
 • gaza sterylna/ opatrunek hemostatyczny,
 • bandaż elastyczny/ opatrunek indywidualny,
 • rurka nosowo- gardłowa,
 • opatrunek do zabezpieczenia ran penetrujących klatki piersiowej,
 • koc/ folia termiczna, rękawiczki diagnostyczne, nożyczki,
 • karta poszkodowanego/ notes, pisak nieścieralny,
 • plaster,
 • igła do dekompresji,
 • chusta trójkątna,
 • hydrożel,
 • maść antybiotykowa
 • płyn do dezynfekcji.

Transport wyruszy do Ukrainy, gdy w szpitalach zostanie zebrana odpowiednia ilość materiałów medycznych.

Jestem dumna z błyskawicznej reakcji pracowników placówek medycznych oraz tych zajmujących się opieką społeczną. Będziemy dostosowywać naszą pomoc w zależności od sytuacji. – podsumowuje Izabela Domogała.

 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content