play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Radzionków

Resocjalizacja poprzez kontakt ze sztuką, czyli finał projektu„Zarapuj mnie Ślunsk”

today15 listopada 2021

Background

Resocjalizacja poprzez kontakt ze sztuką. Zbliża się finał projektu „Zarapuj mnie Ślunsk”. Odbędzie się on 20 listopada o godzinie 19:30 w Teatrze Rozbark. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy.

Rap, teatr, taniec i tradycyjny śpiew ludowy z Żywiecczyzny – wszystko to łączy w sobie projekt „Zarapuj mnie Ślunsk”. Fundacja Żywego Słowa Skaczący Słoń z Zabrza we współpracy z Teatrem Rozbark, od września do listopada realizowało warsztaty artystyczne pod tytułem „Zarapuj mnie Ślunsk”. Uczestniczkami były podopieczne  Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie, a zajęcia prowadzili tancerze – stażyści Bytomskiego Teatru Tańca Rozbark (absolwenci WTT w Bytomiu). Celem projektu było stworzenie przestrzeni, w której dziewczyny z ośrodka mogą opowiedzieć swoją historię.

W trakcie realizacji projektu uczestnicy i instruktorzy odwiedzili grupę teatralną „Teatr po pracy” w Lublińcu oraz Grupę Śpiewaczą Magurzanie, przy Zespole Regionalnym Magurzanie z Łodygowic. Językiem jaki artyści zaproponowali uczestniczkom projektu jest rap – język bliski, znany i przystępny. Wywodząca się z kultury Hip-Hop muzyka niesie ładunek emocjonalny, a uliczny styl pasujący do kontekstu projektu jest nośnikiem, dzięki któremu można zrozumieć sytuację uczestniczek i wsłuchać się w ich opowieść. Rezultatem ponad 2-miesięcznych warsztatów artystycznych jest teledysk.

Kostiumy do teledysku uszyli uczniowie klas technik przemysłu mody z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych i Ogólnokształcących w Bytomiu.

Projekt współfinansowany ze środków Województwa Śląskiego. Dofinansowano ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Radio Piekary jest patronem medialnym projektu.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content