play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zdalne sesje rad miejskich z przyzwoleniem rządu

today28 marca 2020

Background

Zdalne sesje rad samorządowych z przyzwoleniem rządu. Koniec niepewności samorządów. Te nie wiedziały, czy mogą w zdalnym trybie prowadzić obrady. Przez najbliższe 3 miesiące samorządy mogą bezpłatnie wykorzystywać narzędzie do zdalnego prowadzenia obrad i głosowań – POSIEDZENIA.PL.

Sesje rad miejskich, gmin i powiatów mogą odbywać się zdalnie – z pomocą Internetu. Odpowiednią podstawę prawną przyjął już rząd. To koniec niepewności samorządowców, między innymi ze Śląska, którzy nie wiedzieli, czy mogą w ten sposób działać.

Wątpliwości z Katowic

Jeszcze wczoraj wątpliwości jak to przeprowadzić miał gość rozmowy dnia, radny Katowic, Maciej Biskupski.

  • cover play_arrow

    Zdalne sesje rad miejskich z przyzwoleniem rządu Adam Złotorowicz

System POSIEDZENIA.PL umożliwia przeprowadzenie sesji z użytkownikami rozproszonymi w dowolnym miejscu. Radni mogą głosować np. ze swoich domów, przewodniczący również może przebywać w domu lub urzędzie – w zależności od preferencji i sytuacji w JST. Głosowanie możliwe jest za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do internetu (smartfon, tablet, komputer).

Sesje będą ważne

Otwarte było pytanie nad legalnością takich głosowań. Eksperci i prawnicy nie byli zgodni, czy można je prowadzić za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz czy podejmowane w takim trybie uchwały będą ważne.

Regulacja przewiduje możliwość zdalnego obradowania i podejmowania rozstrzygnięć przez kolegialne organy w jednostkach samorządu terytorialnego (rady, sejmiki i zarządy). Zgodnie z projektem, zdalny tryb obradowania będzie mógł być prowadzony z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość oraz korespondencyjnie. Będzie go można stosować także w komisjach rady lub sejmiku. Projekt trafił już do parlamentu.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content