play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zdążyć z pomocą. Zimowe zagrożenie dla bezdomnych, osób nietrzeźwych, schorowanych i starszych

today2 grudnia 2020

Background

Noce są coraz chłodniejsze,  często z temperaturą poniżej zera. Może to szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu osób bezdomnych. W okresie jesienno-zimowym wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Policjanci każdego roku na bieżąco sprawdzają miejsca, w których bezdomni próbują szukać schronienia. Apelują do wszystkich obywateli o wrażliwość.

Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 działa całodobowa, bezpłatna infolinie 987 oraz policyjna platforma Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, w których najczęściej osoby bezdomne szukają schronienia przed zimnem. Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia takich osób, ale również ludzi samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem i narażonych na wychłodzenie organizmu. Oprócz niebezpieczeństwa, związanego z narażeniem na niskie temperatury, osoby te często tracą życie w pożarach lub po zatruciu tlenkiem węgla. Zagrożeniem jest także stan techniczny budynków, w których przebywają. Zwykle to pustostany przeznaczone do rozbiórki. Miejsca te sprawdzają mundurowi, którzy apelują równocześnie o czujność do wszystkich, którzy mają kontakt z takimi osobami.

Gdzie alarmować?

Co roku, od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Można je także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Policja przypomina, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Wystarczy jeden telefon pod numer 112, 997 lub 986, by uchronić kogoś przed wychłodzeniem i uratować mu życie.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Trzeba tam „kliknąć” kategorię „Bezdomność”. (Uwaga, strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997).

źródło/foto: Śląska Policja

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content