play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zdjęcia, filmiki, wspomnienia, życzenia. Barbórka domowa 2020

today4 grudnia 2020

Background

Zdjęcia, filmiki, wspomnienia, życzenia. Barbórka domowa 2020. W ty roku nie będzie przemarszów orkiestr, tłumnie obchodzonych barbórkowych mszy świętych i hucznego świętowania w postaci karczm piwnych i biesiad w różnych miastach Górnego Śląska, to Barbórka nabierze innego domowego, prywatnego charakteru. W wielu rodzinach bez względu na wszystko – tradycja będzie nadal kontynuowana. Uroczystości rodzinne są częścią obchodów, jakie zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Do dzielenia się wspomnieniami zachęca Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Można to zrobić na Facebooku Górnośląska Barbórka.

Zdjęcia, filmiki, wspomnienia, życzenia. Barbórka domowa 2020. W tym roku obchody barbórkowe przeniosą się do sieci. Wszytskich spragnionych światecznego, górniczego klimatu odsyłamy do fanpage’a  http://Górnośląska Barbórka. W ubiegłym roku na stronie publikowano filmiki o przemarszach, mszach i innych przejawach świętowania. W tym roku Muzeum Górnictwa Węglowego zachęca do dzielenia się informacjami „Barbórki domowej”. Aby przypomnieć, jaką rolę pełniła św. Barbara (w więc skąd wzięła się Barbórka), Muzeum Górnictwa Węglowego i Coal Power Games wydały grę – aplikację na smartfona „Św. Barbara – górnikom na ratunek”. Każdy będzie mógł pomóc Świętej ratować górników.

Temu służyć będą trzy konkursy, w których pracownicy zabrzańskiego muzeum będą oceniać zaangażowanie i pomysłowość. Pierwszy związany jest z rodzinnym biesiadowaniem. Na stronę można wysyłać filmiki, w których zaprezentowane zostaną:

-tradycyjna potrawa barbórkowa z historią,

-międzypokoleniowy wypiek barbórkowy

-barbórkowe danie vege (bo dziedzictwo też musi iść z duchem czasu).

Będziecie 4 grudnia świętować przy kołoczu? Zjecie wegańskie kluski? W krótkim filmie (nie dłuższym niż 1 minuta) można zaprezentować swoje zdolności kulinarne, pochwalić się barbórkowymi potrawami w tradycyjnej lub współczesnej formie. Dodatkowo zachęcamy, aby w filmiku pojawili się przedstawiciele kilku pokoleń, dzięki czemu najmłodsi będą mogli uczyć się tradycyjnych przepisów, a tradycjonaliści posmakować wegetariańskich lub wegańskich potraw- zachęca Beata Piecha- van Schagen z Muzeum Górnictwa Węglowego.

Osoby zabiegane mogą wziąć udział w konkursie na „Smsa z życzeniami Barbórkowymi” – jest to nawiązanie do miłej tradycji publikowania życzeń przez dyrekcje kopalń i zakładów wydobywczych w prasie. Z kolei najmłodsi mogą wykonać pracę plastyczną w dowolnej technice, na której przedstawią „Św. Barbarę –Superbohaterkę”. Wszak święta ratuje zdrowie i życie górników, pojawia się zawsze tam, gdzie jest potrzebna.

8 grudnia na fanpage’u http://Górnośląska Barbórka wyróżnione zostaną osoby najbardziej aktywne w pielęgnowaniu dziedzictwa. Aby przypomnieć, jaką rolę pełniła św. Barbara (w więc skąd wzięła się Barbórka), Muzeum Górnictwa Węglowego i Coal Power Games wydały grę – aplikację na smartfona „Św. Barbara – górnikom na ratunek”. Każdy będzie mógł pomóc Świętej ratować górników.

Więcej o świętowaniu Barbórki znajdziecie też na fanpage’ach Sztolnia Luiza http://Sztolnia Królowa Luiza(dzieci) i Kopalnia Guido http://Zabytkowa Kopalnia Guido(dorośli). W tym roku między innymi gotowanie obiadu barbórkowego z Remigiuszem Rączką.

Fanpage http://Górnośląska Barbórka jest częścią programu podtrzymującego żywotność i służącego ochronie obchodów „Barbórki górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku”. Jest to niezwykle ważne również ze względu na starania o wpisanie tradycji górniczo-hutniczych (w tym Barbórki) na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Musimy wykazać, że tradycja jest nadal żywa i kontynuowana.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content