play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Żeby świąteczne zakupy były bezpieczne

today19 grudnia 2020

Background

W tym roku przygotowania do świąt jak również same święta mają nieco innych charakter. Wiadomo. Pandemia i obostrzenia z nią związane. W galeriach handlowych widać coraz większy ruch, jednak liczba osób robiących w danej chwili zakupy jest ograniczona i zależna od powierzchni obiektu. Policja przygotowała zestaw zaleceń, których przestrzeganie może zapobiec przedświątecznym problemom.

Wychodząc z domu, pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa. Przed wejściem do sklepu musimy dezynfekować dłonie, bądź założyć jednorazowe rękawiczki. Podczas robienia zakupów należy przemieszczać się z zachowaniem odstępu od innych klientów. Jeśli mamy taką możliwość, starajmy się wybierać takie pory, gdy panuje najmniejszy ruch. Dla osób starszych, w wieku powyżej 60. lat, ustawodawca przewidział od poniedziałku do piątku specjalne godziny dla seniorów tj. 10:00-12:00.

Uwaga! Złodzieje!

Policjanci radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi zachować szczególną ostrożność. W takich punktach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy wykorzystują nasze rozkojarzenie. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach, zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy zawartości portfela, najbezpieczniej będzie wcześniej przygotować odliczoną kwotę. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.

Robiąc zakupy, pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Uwaga na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami! Nie pozostawiajmy ich bez opieki i nadzoru. Wyjmując kilkukrotnie portfel podczas kupowania, za każdym razem trzeba zamykać torebkę lub plecak. Najlepiej trzymać je z przodu, zamknięciem do siebie.

Podczas zakupów klucze do mieszkania nosimy w innym miejscu niż dokumenty z adresem – w przypadku ich zagubienia, złodziej będzie miał ułatwione zadanie. Zwracajmy uwagę na zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej. Podczas podróży starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki, ponieważ grozi to nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Pilnujmy dzieci!

Zabierając ze sobą dzieci, pilnujmy, by się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie, szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca, gdzie widziały ich ostatni raz. Starsze dzieci powinny mieć zapisane w telefonie komórkowym kontakty do najbliższych osób. Najprostszym sposobem zadbania o to, aby numery telefonów do najbliższych były łatwo dostępne w takiej sytuacji jest dopisanie przed nazwą kontaktów w telefonie skrótu ICE.

Bądźmy wyczuleni podczas robienia zakupów w sieci!

Zakupy przez Internet stały się obecnie praktycznie codziennością. Są wygodne i dają możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów czy portali aukcyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że Internet to również miejsce, gdzie działają oszuści. Korzystając z tej formy zakupów trzeba zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek. Uważajmy na wyjątkowe okazje i bardzo duże promocje. Za każdym razem trzeba sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. W razie wątpliwości lepiej robić zakupy „za pobraniem”, płacąc już po otrzymaniu zamówionego towaru.

Otrzymując ofertę e-mailem, lepiej nie korzystać z linków, a na stronę sklepu wchodzić, wpisując adres w oknie przeglądarki – można uniknąć w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Lepiej nie robić też zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić m.in. z przestępstwa. Trzeba zachować dla pewności korespondencję ze sprzedawcą. Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem trzeba zawsze upewnić się, czy nic nie wzbudza wątpliwości. Płatności dokonywać wyłącznie na zaufanych urządzeniach i unikać wykonywania ich w miejscach publicznych. Nigdy nie udostępniajmy swoich numerów PIN czy haseł np. do bankowości elektronicznej. Uważajmy także na podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki.

Jeśli zamawiamy zakupy z dostawą do domu, koniecznie zadbajmy o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i kuriera. Zakupy odbierajmy zawsze w maseczce, postarajmy się zachować dystans, a jeśli musimy coś podpisać, skorzystajmy z własnego długopisu. Jeśli przebywamy na kwarantannie lub izolacji, koniecznie poinformujmy o tym dostawcę lub dyspozytora. Zostawi zamówienie pod drzwiami bez konieczności bezpośredniego kontaktu.

źródło/foto: Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content