play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zgubiłeś coś w Bytomiu? Odwiedź Biuro Rzeczy Znalezionych

today23 stycznia 2020

Background

Zgubiłeś coś w Bytomiu? Jeśli tak, to jest szansa, że możesz to odzyskać. Wystarczy wybrać się do Biura Rzeczy Znalezionych Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Tam na swoich właścicieli czekają 34 telefony komórkowe, 12 rowerów, 11 portfeli, karty bankomatowe i lojalnościowe. W sumie aż 136 przedmiotów.

Pomimo tego, że żyjemy w dobie internetu i mediów społecznościowych, Biura Rzeczy Znalezionych nadal funkcjonują. Jak pokazują statystyki, to właśnie tam najczęściej uczciwi znalazcy przynoszą zgubione przez innych przedmioty.

Spis rzeczy, które znajdują się w Biurze Rzeczy Znalezionych zamieszczony jest na stronie internetowej miasta, w Biuletynie Informacji Publicznej i na tablicy ogłoszeń w holu Urzędu Miejskiego na parterze. Lista jest uaktualniana co miesiąc. Znajdują się na niej przedmioty, które przyniesiono do biura rok wcześniej. Choć są zdejmowane z listy po roku, to przez kolejny rok czekają na swojego właściciela w magazynach urzędu. Jeśli właściciel nie zgłosi się po nie, stają się one własnością osób, które je znalazły. Urząd wysyła wówczas odpowiednie zawiadomienia, najczęściej znalazcy zainteresowani są telefonami komórkowymi.

Inaczej sprawa  wygląda z pieniędzmi. Jeśli właściciel się nie zgłasza, są one wpłacane na konto Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Nie są to duże kwoty – kilkadziesiąt groszy czy kilka złotych. Z kolei dokumenty trafiają do organu wydającego (na przykład karty NFZ do miejscowego oddziału instytucji).

Przekazaniu rzeczy w depozyt towarzyszą odpowiednie procedury. Spisywane jest poświadczenie znalezienia rzeczy, często robi się też zdjęcia. Muszą mieć one też określoną wartość – nie mniejszą niż 100 zł. Warto również co jakiś czas zaglądać na stronę internetową urzędu albo dzwonić do biura z pytaniem o zgubiony przedmiot, bo często trafiają one tam nawet kilka miesięcy od momentu zgubienia.

Aktualny spis rzeczy znalezionych znajduje sie tutaj.

 

Źródło: UM Bytom

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content