play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Zielona korekta w śródmieściu Katowic. Wymiana drzew na rynku

today3 lutego 2021

Background

Zakład Zieleni Miejskiej (ZZM) w Katowicach ogłosił przetarg, którego efektem będzie rewitalizacja zieleni w centrum. Znikną surmie, które dziś rosną na Placu Kwiatowym. W ich miejsce pojawią się wiśnie, klony i szlachetne krzewy. Katowiczanie będą mogli ocenić nową zieleń z końcem kwietnia

– W Katowicach prowadzimy szereg działań, których celem jest zazielenianie naszego miasta, min. poprzez możliwość partycypacji mieszkańców i tzw. „zielony budżet”, sadzenie łąk, czy projekt wCOPdrzewo, mówi prezydent miasta Marcin Krupa. I dalej: – Chcemy, aby zieleni w mieście było jak najwięcej i dlatego cieszę się, że na Placu Kwiatowym i ulicy 3-go Maja pojawią się nowe drzewa i krzewy. Należy pamiętać, że będą one miały nie tylko wymiar estetyczny, ale wpłyną także na polepszenie jakości powietrza w Katowicach, powiedział prezydent Krupa.

Surmie, które dziś rosną na Placu Kwiatowym zostaną wykopane i przeniesione do Działu Produkcji Roślinnej ZZM. Tam zostaną „zadołowane”, by po niezbędnej kuracji mogły być ponownie zasadzone w nowej lokalizacji. Ich miejsce zajmie 16 wiśni pikowanych „Kazan” oraz 15 klonów czerwonych „Redpointe”. Wymienione również zostaną klony jesionolistne z donic umieszczonych wzdłuż ul. 3-go Maja. W zamian pojawi się 28 klonów polnych „Elsrijk”, których uzupełnienie będą stanowić krzewy jałowca płożącego „Blue Forest”, cisu pośredniego „Hicksii”, róże „Heidetarum” oraz pnącza bluszczu pospolitego „Thorndale”. Wysadzone „stare” klony powędrują na kurację szklarniową wraz z surmiami.

Jak pisze magistrat, wymieniona zieleń będzie przystosowana do naszego klimatu i warunków, jakie panują w centrum miasta. Finalny efekt będzie można ocenić pod koniec kwietna br. Szacowany kosz inwestycji to ok. 250 tys. zł.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content