play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polityka

„Zielone Śląskie 2030”. Uchwała przyjęta jednogłośnie!

today20 października 2020

Background

W poniedziałek 19 października radni Sejmiku jednogłośnie przyjęli uchwałę określającą Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego „Zielone Śląskie 2030”. Z uwagi na trudną sytuację epidemiczną, głosowanie odbyło się online.

Jednogłośnie na „TAK”

W poniedziałkowej sesji udział wzięło 44 radnych, marszałek województwa Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs. „Dokument ten to najważniejsza uchwała kadencji. Wyznaczyliśmy kierunek rozwoju” – skomentował głosowanie w mediach społecznościowych Jakub Chełstowski.

3,5 mld euro dla Polski?

Przyjęta strategia jest aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020+”, która została uchwalona przez Sejmik Województwa Śląskiego w 2013 roku. Obecna wersja stanowi piątą edycję tego dokumentu.

Wciąż trwają dyskusje nad ostateczną wersją Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Należy jednak zaznaczyć, że dokument ten jest niezbędny do zaplanowania wsparcia finansowego dla województwa śląskiego z europejskiego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Mowa o pokaźnej kwocie, bo jak wynika z ostatnich ustaleń, Polska może otrzymać nawet 3,5 mld euro. Aby móc skorzystać z Funduszy należy jednak stworzyć Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji, które będą zgodne z krajowymi planami na rzecz energii i klimatu.

Cele, kierunki i narzędzia, które określono w dokumencie mają prowadzić do kluczowych zmian w gospodarce naszego regionu, zwiększyć tempo jego rozwoju opierając się na sektorze przedsiębiorstw innowacyjnych. W projekcie określono cztery cele strategiczne:

  1. Województwo śląskie regionem odpowiedzialnej transformacji gospodarczej.
  2. Województwo śląskie regionem przyjaznym dla mieszkańca.
  3. Województwo śląskie regionem wysokiej jakości środowiska i przestrzeni.
  4. Województwo śląskie regionem sprawnie zarządzanym.

Wizja rozwoju województwa śląskiego opisana w prezentacji dot. strategii rozwoju, mówi zarówno o rozwoju gospodarczym, jak i podniesieniu jakości życia mieszkańców naszego regionu:

Województwo śląskie będzie nowoczesnym regionem europejskim o konkurencyjnej gospodarce, będącej efektem odpowiedzialnej transformacji, zapewniającym możliwości rozwoju swoim mieszkańcom i oferującym wysoką jakość życia w czystym środowisku.”

 

źródło/foto: slaskie.pl

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content