play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

„Zielony budżet” w Katowicach. Sporo pieniędzy na pomysły związane z miejską roślinnością

today1 marca 2020

Background

Duże zmiany czekają mieszkańców Katowic w tegorocznym budżecie obywatelskim. Prezydent miasta podjął decyzję, by z puli 30 mln zł wydzielić 5 mln zł na tzw. „zielony budżet”.

W tej sprawie zostało podjęte zarządzenie. – (…) w 2019 roku, realizując swoje zapowiedzi, podniosłem pulę budżetu obywatelskiego z 20 mln zł do 30 mln zł, by katowiczanie mieli realny wpływ na swoje otoczenie. Teraz przyszła pora na kolejny krok, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, i dodaje: – W ostatnich miesiącach coraz częściej słyszałem od mieszkańców, że budżet obywatelski powinien w większym stopniu umożliwiać mieszkańcom zgłaszanie zielonych projektów.

„Zielony budżet” będzie podobny do „zwykłego” budżetu obywatelskiego na etapie zgłaszania wniosków ich weryfikacji i przybierze formę konsultacji społecznych. Mieszkańcy będą mogli nadsyłać swoje projekty od początku kwietnia do 14 maja. Następnie projekty będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie, komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze propozycje, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku.

Pula 5 mln zł została rozdzielona na zadania ogólnomiejskie (1 mln) i dzielnicowe (4 mln). Każdej z 22 dzielnic przypadła kwota uzależniona od liczby mieszkańców, przy jednoczesnym dodatkowym premiowaniu mniejszych jednostek. W ramach „Zielonego budżetu” będzie można zgłaszać zadania takie jak: nasadzenia drzew i krzewów, rewitalizację małych skwerów, tworzenie łąk kwietnych czy też warsztaty edukacyjne w zakresie ochrony przyrody i ekologii.

Katowicki „Zielony budżet” będzie prawdopodobnie największy w Polsce. Choć z tego rozwiązania korzysta niewiele miast, to jednak z powodzeniem zostało do tej pory wdrożone m.in. w Lublinie (od 2017 r. – 2 mln zł rocznie) czy Białymstoku (od 2019 r. – 1 mln zł), a katowicki „Zielony budżet” został przygotowany właśnie w oparciu o tamtejsze doświadczenia.

Swoje pomysły składać będzie można na specjalnie przygotowanym do tego formularzu, który należy dostarczyć osobiście do Wydziału Komunikacji Społecznej lub drogą elektroniczną: na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu Miasta Katowice albo w wiadomości e-mail na adres zielonybudzet@katowice.eu. Informacje o poszczególnych wynikach weryfikacji oraz dane dotyczące procesu Zielonego Budżetu miasta Katowice dostępne będą na stronie http://bo.katowice.eu.

Ważne daty:

– zgłaszanie projektów zadań do Zielonego Budżetu – od 1 kwietnia do 14 maja 2020 r.
– etap weryfikacji – do 1 czerwca 2020 r.
– ogłoszenie wyników I etapu weryfikacji – do 15 czerwca 2020 r.
– II etap weryfikacji – do 14 sierpnia 2020 r.
– ogłoszenie wyników II etapu weryfikacji – do 24 sierpnia 2020 r.
– etap pracy Zespołu Oceniającego – do 18 września 2020 r.
– ogłoszenie wyników pracy Zespołu oraz informacji o wyborze zadań do realizacji – do 29 września 2020 r.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content