play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Zima a w Gliwicach zielono. Więcej drzew i krzewów

today17 grudnia 2020

Background

W Gliwicach robi się coraz bardziej zielono. Tylko w tym roku na terenie miasta nasadzono ponad 52 tys. roślin. Niektóre z nich mogliśmy już podziwiać w pełnej krasie, pozostałe zakwitną wiosną upiększając parki, skwery, pasy drogowe i podwórka gliwickich dzielnic.

Więcej zieleni w Gliwicach. Miasto regularnie nasadza nowe rośliny – zwłaszcza tam, gdzie wcześniej przeprowadzano inwestycje, które wymagały wycięcia lub wysadzenia drzew i krzewów.

Liczby nie kłamią

Od początku roku na terenie miasta pracownicy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych i Zarządu Dróg Miejskich nasadzili 52 025 roślin: 3 147 drzew, 24 283 krzewy, 24 595 bylin. Rośliny ozdobiły skwery, parki, zieleńce, teren giełdy samochodowej, a także pasy i skarpy drogowe.

Zielono przede wszystkim w parkach…

W parku Chrobrego nasadzono przyciągające uwagę albicje biało-różowe, które naturalnie występują w południowej i wschodniej Azji. Nazwa gatunkowa pochodzi z języka perskiego i znaczy „jedwabny kwiat”. W parku możemy też podziwiać dawidie chińskie, które z powodu efektownych, białych podsadek bywają nazywane drzewem chusteczkowym.

Spacerowicze parku Chopina mogą przechadzać się między surmią bignoniową o szerokiej koronie, świerkiem kaukaskim orientalnym i jednym z najpiękniejszych drzew ogrodowych – judaszowcem kanadyjskim, który wiosną zakwita tysiącami drobnych, różowych kwiatów.

… i przy drogach

W tym roku posadzono też m.in. klony przy ul. Toszeckiej i Wielickiej, głogi przy ul. Zabrskiej i Hoblera. Z kolei glediczje trójcierniowe znalazły swoje miejsce przy ul. Zimnej Wody i ul. Konarskiego. Ponadto w ciągu ul. Konarskiego nasadzono ponad tysiąc bylin i traw, m. in. rudbekie, jeżówki (łacińska nazwa Echinacea) oraz miskanty i trzcinniki. Bardzo odporne na warunki miejskie lipy srebrzyste nasadzono przy ul. Akademickiej. W trakcie wykonywania nasadzeń nie zapomniano również o Sosnicy, gdzie na ul. Odrowążów stworzono szpalery z grabu pospolitego. Zdecydowano również o wymianie nasadzeń w ciągu ul. Kłodnickiej i Młyńskiej. Usunięto porażane notorycznie przez szkodniki surmie, a w ich miejsce wsadzono bardzo odporne głogi o kolumnowych koronach.

– Głogi obficie kwitną wiosną, a jesienią liście przebarwiają się na żółto. Wyższe korony głogów będą dawały więcej cienia, co z pewnością przyczyni się do ograniczenia nagrzewania powierzchni betonowych i asfaltowych, szczególnie w miesiącach letnich i okresach suszy – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Zielone ekrany przy drogach szybkiego ruchu

Na węźle DK88 z ul. Tarnogórską rozpoczęto tworzenie zielonych ekranów składających się z drzew i krzewów. Do tej pory w tej lokalizacji po południowej stronie DK88 nasadzono 134 lipy srebrzyste, które zostaną podsadzone 400 krzewami derenia białego. Po stronie północnej (przy ścieżce rowerowej wybudowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego) nasadzono 345 sztuk grabu o kolumnowych koronach, z kolei pasy rozdzielające ścieżkę od chodnika oraz barierki obsadzono krzewami (tawuły i jałowce) i pnączami (winobluszcze). W innym miejscu, w ciągu DK88, tj. przy węźle z ul. Portową nasadzono platany. Nasadzenia mające charakter uzupełnień istniejących szpalerów wykonano przy ul. Chopina (klony polne) oraz  przy ul. Opawskiej (czeremchy wirginijskie).

Często z powodu znajdujących się w obrębie pasa drogowego sieci (m.in. gazociągi, ciepłociągi czy kanalizacja) nie jest możliwe nasadzanie drzew, nawet w miejscach po wyciętych wcześniej. Dlatego w zakończonym sezonie wegetacyjnym nasadzono szereg krzewów, bylin oraz traw ozdobnych. Tak było na Koperniku, gdzie nasadzono  5 tysięcy bylin, m. in. proso rózgowate i bodziszki. Na ul. Berbeckiego i ul. Wybrzeże Wojska Polskiego nasadzono z kolei trzcinniki, szałwie omszone i jeżówki. Nowe rośliny mogą także obserwować przechodnie m.in. przy ul. Partyzantów, Pionierów, Myśliwskiej, Konarskiego, Tarnogórskiej, Perseusza, Bereniki, Kopernika, Wielkiej Niedźwiedzicy, Panewnickiej, Pszczyńskiej  i Portowej oraz na alei Sikornik.

Przy obwodnicy zachodniej nasadzono szpalery około 500 drzew, m.in. klonów, olszy, jesionów, wierzb i lip. W pasie drogowym przy ul. Daszyńskiego, Rolników i Piastowskiej nasadzono tysiące róż i irg, a przy ul. Dworcowej sosny i lilaki. W ścisłym centrum Miasta swoje miejsca znalazły jaśminowce i hortensje. Nowa zieleń ozdobiła też ulice: Młyńską i Dolnych Wałów, Jana Pawła II i Górnych Wałów i Wyszyńskiego.

W planach na przyszły rok są kolejne nasadzenia, m.in. na ul. Zabrskiej wiosną zostanie posadzonych ponad 1500 krzewów: tawuła japońska, irga, berberysy i pęcherznica kalinolistna. Wiosną przyszłego roku przy ul. Konarskiego pojawią się jeszcze m.in. trzmieliny, kosodrzewina i berberysy. Na Sikorniku pięciornika krzewiastego zastąpi z kolei kompozycja tawuły japońskiej i miskanta chińskiego. W planach jest też posadzenie 49 lip drobnolistnych wzdłuż ul. Jedności oraz 19 klonów polnych na ul. Młodzieżowej.

W trosce o bezpieczeństwo niektóre drzewa, ze względu na stan degeneracji lub obumarcie (w tym drzewa złamane i wywrócone przez wichury), trzeba było wyciąć. W tym roku z terenów zarządzanych przez MZUK i ZDM usunięto 851 drzew. W zamian na terenie miasta nasadzono 3 147 nowych drzew, w tym w pasach drogowych 2070 sztuk.

(źródło i fot.: ZDM Gliwice)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content