play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Żłobki w Katowicach. Finansowanie podczas epidemii

today4 kwietnia 2020

Background

Władze Katowic reagują na kłopoty rodzin, które w w normalnym czasie wysyłają swoje dzieci do żłobków. Mając na uwadze skutki ekonomiczne dla wielu mieszkańców, podjęto decyzję, że w Katowicach wypłacona zostanie pełna kwota dotacji celowej dla żłobków niepublicznych.

Z powodu rozprzestrzeniania się w Polsce koronawirusa została podjęta decyzja o zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach. W placówkach, zarówno publicznych jak i niepublicznych od 12 marca nie są świadczone usługi dydaktyczne i opiekuńcze. Mając jednak na uwadze sytuacje, w tym skutki ekonomiczne dla wielu rodzin, prezydent Marcin Krupa podjął decyzję, że w Katowicach wypłacona zostanie pełna kwota dotacji celowej dla żłobków niepublicznych.

– Podjąłem decyzję o wypłacie dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki niepubliczne w pełnej wysokości za okres, w którym żłobki pozostają zamknięte z powodu ogłoszonego stanu epidemii. Jednocześnie w trosce o mieszkańców Katowic, korzystających z miejsc opieki żłobkowej, zwracam się z apelem do właścicieli żłobków niepublicznych o podjęcie działań mających na celu obniżenie do niezbędnego minimum opłat stałych pobieranych od rodziców, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wg danych Unii Metropolii Polskich Katowice, jako jedno z kilku miast wojewódzkich dotują pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych. Miasto Katowice udziela dotacji żłobkom niepublicznym w wysokości 600 zł miesięcznie na jedno dziecko. W 31 żłobkach niepublicznych jest łącznie 1 267 miejsc, które są dofinansowywane z budżetu miasta – w tej chwili z tej formy korzysta 1 144 osób to jest to ok 686 tys. zł miesięcznie przeznaczanych na ten cel.

– Podobne rozwiązanie obniżenia opłat stałych zastosujemy w naszych placówkach. Poleciłem, by pilnie przygotować projekt uchwały w celu umożliwienia proporcjonalnego przeliczenia opłaty stałej pobieranej od rodziców w Żłobku Miejskim w Katowicach, za okres jego zamknięcia z powodu koronawirusa, dodaje prezydent. Projekt uchwały zostanie przekazany pod obrady Rady Miasta Katowice.

Katowice regularnie rozbudowują bazę żłobków miejskich. W latach 2015-2019 powstało aż 330 nowych miejsc w żłobkach (przy ul. Ordona, ul. Uniwersyteckiej, ul. Marcinkowskiego, ul. Boya Żeleńskiego i ul. Krzywoustego) – łącznie jest ich dziś 949.

źródło/ foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content