play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zmarł najbardziej utytułowany polski kolarz

today1 lutego 2021

Background

Smutna informacja ze świata sportu. W  wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski. Kolarz szosowy zdominował na wiele lat kolarski Wyścig Pokoju.

W wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski. Był jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców. Występował na Igrzyskach Olimpijskich. W 1972 roku zdobył srebrny medal olimpijski w drużynowej jeździe na czas. Dokonał tego wspólnie z Edwardem Bracikiem, Lucjanem Lisem i Stanisławem Szozdą. Cztery lata później powtórzył ten sukces – w drużynie z Tadeuszem Mytnikiem, Mieczysławem Nowickim i Stanisławem Szozdą.

Ryszard Szurkowski wygrywał Wyścigu Pokoju wygrywał w latach 1970, 1971, 1973 i 1975. Na koncie miał także sukcesy w wielu innych prestiżowych europejskich wyścigach kolarskich.

Był trzykrotnym mistrzem świata amatorów oraz dwunastokrotnym mistrzem Polski. 15 razy wygrał etap Tour de Pologne – to rekord w ilości wygranych etapów tego wyścigu. Nigdy nie udało mu się jednak zwyciężyć w klasyfikacji generalnej.

W latach osiemdziesiątych zakończył karierę sportową. Został trenerem kolarzy. Zajął się także polityką. w 1985 roku został posłem na Sejm RP.

Ryszard Szurkowski był drugi – po Irenie Szewińskiej – w Plebiscycie na Polskiego Sportowca XX wieku. Był odznaczony wieloma państwowymi orderami – między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 1 lutego o czym poinformowała jego żona Iwona Arkuszewska-Szurkowska. 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content