play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Zmiana przepisów od 1 maja. Nocowanie w lesie będzie legalne

today29 kwietnia 2021

Background

Lasy Państwowe wyznaczą w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok.

Już od najbliższej soboty nocowanie w lesie na dziko będzie w Polsce legalne! Jednak, nie wszędzie będzie się można rozbić. Lasy Państwowe wyznaczą specjalne obszary w każdym z 429 nadleśnictw:

– Do tej pory było ich tylko 46 w całym kraju. Ważne jednak, żeby nie zapominać o tym, czego w lesie robić nie wolno – palenie otwartego ognia, czy śmiecenie. Śmieci zabieramy ze sobą – mówi Radiu Piekary rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Marek Mróz.

Odtąd można będzie przespać w lesie dwie noce z rzędu. Dłuższe pobyty trzeba będzie zgłosić. Podobnie sprawa ma się w przypadku grupowego biwakowania w lesie.

– Grupy, które mają powyżej 9 osób i mają zamiar przebywać w terenie leśnym powyżej dwóch dób, muszą się mailowo zgłosić do nadleśnictwa  – zaznacza dyrektor Józef Kubica.

Wystarczy mail do nadleśnictwa, z wnioskiem o zezwolenie na nocowanie w lesie. Jeśli nadleśnictwo zgodzi się, poinformuje o tym w mailu zwrotnym i można śmiało ruszać na wyprawę do lasu.

Dla przykładu, ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30 zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Dlatego Lasy Państwowe w 2019 r. wspólnie ze środowiskami bushcraftowców i surwiwalowców wypracowały nowatorskie rozwiązanie, które polegało na wyznaczeniu pilotażowych obszarów obejmujących ponad 65 tys. ha lasów.

Leśnicy skorzystali w tym wypadku z opinii prawnej, według której skoro ustawodawca nie określa dokładnie sposobu wyznaczenia przez nadleśniczego miejsc biwakowania, to można wskazać nie tylko konkretne, punktowe miejsce, ale również cały duży teren o precyzyjnie określonych granicach.

A społeczność związana z survivalem jest w Polsce dość spora, bo liczy ponad 40 tysięcy osób i cały czas rośnie.

Źródło: Lasy Państwowe

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content