play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej ZTM

today1 kwietnia 2020

Background

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej ZTM. Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w czasie epidemii koronawirusa. Warto poznać szczegóły i na bieżąco śledzić wprowadzane zmiany.

ZTM podaje, że na niektórych liniach, z racji niższej frekwencji oraz niewystarczającej liczby kierowców, kursów jest mniej. Na innych natomiast, zgodnie z potrzebami, oferta jest zwiększana. Poniżej przybliżamy najważniejsze informacje dotyczące zmian w kursowaniu linii autobusowych, tramwajowych oraz trolejbusowych.

Zgodnie z postanowieniami ZTM na większości linii obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne.

Autobusy linii nr 12, 297 i 910 kursują w dni robocze według sobotnich rozkładów jazdy. Ponadto zawieszone jest funkcjonowanie linii 108 i 974. Od 2 kwietnia wznawia się kursowanie linii 974 wg stałego rozkładu jazdy.

27 marca wznowiono kursowanie linii 830 w dni robocze. W związku z zamknięciem galerii handlowych zawiesza się kursowanie linii 108 (Silesia City Center) oraz wprowadza nową trasę przejazdu linii 913 Panewniki Owsiana – Ligota Dworzec PKP (bez obsługi galerii LIBERO). Ponadto na linii 690 kurs rozpoczynający się o godz. 5:42 z przystanku Tworzeń Huta Katowice zostanie przyspieszony na godz. 5:35 i skierowany do obsługi KSSE w Sosnowcu (Dańdówka KSSE odjazd 6:16).

Na liniach 32 (poranne kursy) oraz 617 (wybrane kursy) autobusy standardowe zostaną zastąpione pojazdami przegubowymi.

Od 1 kwietnia wprowadzona zostanie zmiana taboru ze standardowego na przegubowy: w dni robocze w wybranych kursach linii 186, 202 i 692 oraz w dni wolne w wybranych kursach linii 186, 259 i 692.

28 marca wprowadzono z kolei zmiany w funkcjonowaniu linii lotniskowych – od tego dnia linie AP3 i AP4 zostają zawieszone, a linie AP1 i AP2 kursują w ograniczonym zakresie, wg specjalnego rozkładu jazdy.

Od 30 marca na linii autobusowej nr 23 uruchomiono 2 dodatkowe kursy skrócone w relacji: Zabrze Goethego (13:36) – Bielszowice Kopalnia (14:00) – Nowy Bytom Centrum (14:10) oraz Nowy Bytom Centrum (14:10) – Bielszowice Kopalnia (14:20) – Zabrze Goethego (14:44).

Trolejbusy

Obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne.

Tramwaje

  • od poniedziałku do piątku – rozkłady ważne jak w soboty;
  • w weekendy – rozkłady ważne jak w niedziele;
  • Linie nr 0, 11, 23, 30, 38, 49 nie kursują.

Od 1 kwietnia wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy na liniach 7 i 17.

W związku z zagrożeniem epidemicznym oraz wprowadzanymi w sposób dynamiczny zmianami w komunikacji miejskiej, warto sprawdzać komunikaty zamieszczane na stronie internetowej ZTM w zakładce Komunikaty. W wyniku wdrażania wielu korekt niestety nie jest możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na przystankach autobusowych.

Szczegóły podawane są na bieżąco pod tym adresem.

Pasażerowie mogą, do czego zachęca ZTM, na adres kancelaria@metropoliaztm.pl zgłaszać, na których liniach i w jakich godzinach zapełnienie pojazdów komunikacji miejskiej przekracza wartość 50 procent – wówczas, w miarę możliwości, oferta transportowa będzie zwiększana. W przypadku połączeń o najniższej frekwencji – będzie natomiast rozpatrywana możliwość wprowadzenia ograniczeń.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content