play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

ZMIANY w harmonogramie szczepień. Rządowy program znowelizowany

today30 marca 2021

Background

Zmiany w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19 ogłosili na konferencji prasowej premier wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i szefem kancelarii premiera Michałem Dworczykiem.

Do końca sierpnia zaszczepimy wszystkich Polaków, którzy chcą się zaszczepić – mówił w czasie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Minister Michał Dworczyk przedstawił natomiast informacje dotyczące zmian w narodowym programie szczepień. Minister zapowiedział, że w II kwartale 2021 roku powstaną nowe punkty szczepień. Będą punkty drive thru, szczepienia będą się odbywać w aptekach i w większych zakładach pracy (powyżej 500 zatrudnionych). Zmieni się metoda kwalifikowania do szczepień – ma się odbywać na podstawie kwestionariusza, bez konieczności konsultacji z lekarzem. Zwiększy się zakres osób, które będą mogły taką kwalifikację przeprowadzić, a także zasób zawodów około medycznych, które będą upoważnione do wykonywania szczepień.

Od 12 kwietnia ruszy rejestracja rocznika 1962 na szczepienia przeciw COVID-19. Przez dwa tygodnie codziennie uruchamiana będzie rejestracja kolejnego rocznika. Rząd nowelizuje narodowy program szczepień – nie będzie etapu drugiego i trzeciego, ruszą natomiast szczepienia populacyjne.

– W I kwartale największym wyzwaniem była dostępność szczepionki, w II kwartale będzie to wydajność. W kwietniu do Polski przyjedzie ponad 5 milionów szczepionek – to twarde harmonogramy. Natomiast deklaracje mówią o tym, że może to być nawet 7 milionów – mówił minister Dworczyk.

Proces szczepień ma przyspieszyć i stanowić nadzieję na wyjście z trudnej sytuacji epidemicznej w Polsce.

 

Fot. Facebook/KPRM/transmisja

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content