play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

ZMIANY w obowiązku noszenia maseczek. Będą nowe wymagania?

today19 lutego 2021

Background

Maseczki do wymiany? Tak wynika z zapowiedzi rzecznika resortu zdrowia. Odtąd już nie tylko samo zakrywanie ust i nosa w przestrzeniach publicznych będzie obowiązkowe – trzeba będzie też posiadać maseczkę o określonym standardzie.

Trwają rozmowy nad skutecznością metod zakrywania nosa i ust. Jak podkreślił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz dotychczas zwykłe maseczki było akceptowane, bo tylko takie były dostępne. Teraz sytuacja się zmieniła. Dostępność maseczek na rynku, zdaniem niektórych ekspertów, umożliwia ich profesjonalizację w zakresie rozporządzenia o obowiązku zakrywania ust i nosa.

– Mówimy o możliwości odejścia od tych zabezpieczeń, które rzeczywiście nas nie chronią. W dniu dzisiejszym możemy rozmawiać o dyskusji, która dotyczy zasłaniania twarzy produktami, które tak naprawdę realnie nas nie chronią. To bardziej chodzi o szaliki, wszelkiego rodzaju kominy, ale także przyłbice – mówił Wojciech Andrusiewicz.

Jeśli nowe rozporządzenie faktycznie weszłoby w życie, z użytku musiałyby wyjść przyłbice – mimo że do tej pory mogły zastępować maseczki zakrywające usta i nos.

– Widzimy często na ulicach ludzi w przyłbicach. Niestety zgodnie z badaniami naukowymi, przyłbice nie chronią nas aż tak bardzo przed wyziewem ewentualnego wirusa – dodał Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia podkreślił również, że jeśli rozporządzenie dotyczące maseczek wejdzie w życie, pojawią się w nim konkretne regulacje mówiące z jakich osłon nie będzie już można korzystać.

Ewentualnych zmian w przepisach w tym względzie należałoby się spodziewać w przyszłym tygodniu, jednak są one zależne od rekomendacji Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów Mateuszu Morawieckim.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content