play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Ważne informacje dla pieszych!

today28 maja 2021

Background

Od 1 czerwca w Polsce będą istotne zmiany w zakresie kodeksu drogowego. Piesi korzystający z tzw. „zebry” będą musieli oderwać się od telefonicznych rozmów, czy słuchania muzyki. Kierowcy z kolei, na widok pieszego w okolicach przejścia będą zobowiązani przepuścić go na drugą stronę.

Bez smartfonu jak bez ręki

Nikt z nas już, chyba, nie wyobraża sobie życia bez smartfonu. Z badań przeprowadzonych przez UKE wynika, że ponad 90% populacji naszego kraju używa telefonów komórkowych, ponad 60% korzysta z nich przez kilka godzin każdego dnia, a dla więcej niż 70% sięganie do zasobów Internetu odbywa się za pomocą urządzenia mobilnego. To były badania przeprowadzone w 2019 roku i można domniemywać, że z powodu pandemii wskaźniki te jeszcze bardziej wzrosły.

Przywiązanie do smartfonów jest nie tylko groźne z powodu możliwości chorobliwego uzależnienia, ale stanowi również realne zagrożenie na drodze. Ekran smartfonu tak mocno przykuwa uwagę, że jego użytkownik nie widzi niczego wokół. I to z tego powodu pojawił się nowy przepis zakazujący korzystania z tego typu urządzeń podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko. Zmiany dotyczą także kierujących. Kierowca widząc pieszego już w okolicy przejścia będzie musiał się zatrzymać i ustąpić mu pierwszeństwa.

Zmiany w przepisach

Od najbliższego wtorku – 1 czerwca – wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego regulujące zachowanie pieszych. Będzie całkowity zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych jak np. słuchawki w trakcie przechodzenia przez przejścia dla pieszych. Policjanci na razie edukują, ale od pierwszego czerwca posypią się mandaty.  W Katowicach przy ulicy Mickiewicza przypominali o tym wczoraj policjanci:

– Dobrze, że taka akcja jest teraz i można się o tym dowiedzieć. Każdy rozmawia, jest zajęty czym innym niż spojrzeniem na drogę. Myślę, że to dobry pomysł – mówi Radiu Piekary pouczona przez policjantów mieszkanka Katowic.

Nie bez powodu…

Brak skupienia uwagi i koncentracji na tym, co dzieje się na drodze jest zgubny i bardzo często tragiczny w skutkach. Pieszy jest najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego i ma to swoje odzwierciedlenie w tragicznych statystykach.

Od początku 2019 r. na drogach województwa śląskiego w ponad 3300 zdarzeniach zginęły 142 osoby, a 1639 zostało rannych – średnio mamy 2 ofiary wypadków każdego dnia! W co 12 ginie człowiek, a w co 2 zdarzeniu z udziałem pieszego notujemy osobę ranną lub zabitą. Sprawcą ponad 25% wypadków z udziałem pieszego jest właśnie on sam. Paradoksalnie na przejściach i torowiskach nie jest wcale lepiej. Niemal 60% zdarzeń w tych miejscach kończy się obrażeniami (882 przypadki) lub śmiercią (54) uczestniczącej w nim osoby. Z przytoczonych danych wynika, że przepisy dyscyplinujące pieszych musiały się pojawić.

Źródło/wideo: Śląska Policja

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content