play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Zmiany w systemie sprzedaży węgla?

today6 czerwca 2022

Background

System sprzedaży węgla w Polskiej Grupie Górniczej do gruntownej przebudowy. Spółka w porozumieniu ze stroną związkową zaproponowała nowe rozwiązania dla handlu surowcem.

Podstawowym celem zmian jest wyeliminowanie zawyżonych cen narzucanych przez autoryzowanych sprzedawców. Zmiany mają być wprowadzone w ciągu dwóch, najbliższych miesięcy.

Zmiany w sprzedaży węgla? Od kiedy?

Autoryzowani sprzedawcy mają być przez sieć składów węgla, która sposobem funkcjonowania ma przypominać system franczyzowy.

– Prawdopodobnie od sierpnia zacznie działać sieć składów węgla PGG, która zastąpi autoryzowanych sprzedawców. Ma to funkcjonować w sposób zbliżony do franczyzy. Te składy działające według nowych umów będą miały określoną maksymalną marżę, którą będą mogły naliczać. PGG ma ściśle nadzorować, czy ta zasada jest przestrzegana. Każdy, kto będzie sprzedawał węgiel w wyższej cenie lub mieszał węgiel z PGG z innym i sprzedawał go drożej, zapłaci gigantyczną karę finansową – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Opisywane rozwiązania nie staną się niestety antidotum na problem niedoboru węgla opałowego, który pojawił się po decyzji o wprowadzeniu embarga na rosyjski węgiel.

– Od wielu lat wydobycie w polskim górnictwie było konsekwentnie ograniczane przez kolejne rządy. Tego nie da się odtworzyć w ciągu kilku miesięcy. Polskie kopalnie nie będą w stanie zaspokoić krajowego zapotrzebowania na węgiel opałowy w tym sezonie grzewczym – podkreśla Bogusław Hutek, przewodniczący „Solidarności” w PGG oraz szef górniczej „S”.

Podczas spotkania omówiono również kwestię renegocjacji kontraktów na dostawy węgla zawartych przez PGG ze spółkami energetycznymi. Przedstawiciele górniczej „Solidarności” podkreślają, że ceny węgla dla energetyki są kilkukrotnie niższe od rynkowych.

– Usłyszeliśmy od zarządu, że negocjacje ze spółkami energetycznymi trwają. Trzeba tutaj podkreślić, że nowe kontrakty nie muszą oznaczać wyższych rachunków za prąd dla obywateli. Wystarczy, że energetyka zrezygnuje z części gigantycznych zysków, które osiąga dzięki dostępowi do taniego polskiego węgla – wyjaśnia Hutek.

Kluczowe staje się w obliczu obecnej sytuacji, jak wskazuje Dominik Kolorz, urealnienie cen węgla dla spółek energetycznych staje się koniecznością, by możliwe było realizowanie inwestycji w sektorze wydobywczym.

– Wszyscy mówią, że polskie kopalnie mają zwiększyć wydobycie. Jeśli rzeczywiście mamy to zrobić, to potrzebne są pieniądze na inwestycje – mówi przewodniczący Kolorz.

Innym, kluczowym zagadnieniem poruszanym podczas rozmów była kwestia dostępności węgla dla obecnych i byłych pracowników kopalń. Do tej kwestii śląska Solidarność odnosi się w wystosowanym przez siebie komunikacie:

19 maja liderzy śląsko-dąbrowskiej oraz górniczej „Solidarności” skierowali pismo do prezesa PGG Tomasza Rogali, w którym zwrócili uwagę, że emeryci górniczy, którzy kilka lat temu zostali pozbawieni tzw. deputatu węglowego, obecnie mają również ogromne problemy z zakupem węgla na zasadach komercyjnych.

W dalszej części czytamy:

– Zarząd poinformował nas, że diagnozuje, jak dużej liczby osób dotyczy ten problem i o jakie ilości węgla chodzi. Zobowiązał się również, że do końca czerwca przedstawi w tej sprawie konkretne rozwiązania – mówi szef górniczej „S”.

Źródło: NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content