play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

„Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”. Światowe wydarzenie w Katowicach

today12 maja 2021

Background

„Transforming our cities for a better urban future” – „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości” tak w wolnym tłumaczeniu można oddać sens hasła przyszłorocznego Światowego Forum Miejskiego (WUF). Katowice będą gospodarzem Światowego Forum Miejskiego od 26 do 30 czerwca 2022 roku.

Umowa podpisana, teraz czas na przygotowania. W czerwcu przyszłego roku w Katowicach odbędzie się Światowe Forum Miejskie. To najważniejsza i największa impreza na świecie poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich. Jej gospodarzem jest UN-Habitat, agenda narodów zjednoczonych ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Wydarzenie odbywa się co 2 lata.

Katowice podpisały dziś umowę na organizację tego wydarzenia z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Stolica naszego regionu została wybrana nie bez powodu:

– Przede wszystkim dlatego, że chcemy pokazać transformację Katowic – transformację regionu węglowego, który w ciągu krótkiego czasu stał się miejscem zielonym, miejscem przyjazny, miejscem dobrym dla mieszkańców. Chcemy pokazać właśnie tę transformację na całym świecie, że to że były tu kopalnie, że może to być opuszczone „miasto widmo”, tylko że może to być miasto tętniące życiem, miasto, które ma do zaoferowania obszar kulturalny, biznesowy – tłumaczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Forum może być okazją do osiągnięcia pewnych celów, które zamierzyły władze Katowic:

– Katowice przede wszystkim zyskują kwestię reklamy samego miejsca, miasta, przemian jakie się tutaj dokonały. One zostały bardzo mocno podkreślone. Tym chcemy się chwalić i to pokazywać. Co byśmy chcieli osiągnąć? Przede wszystkim duże zrozumienie co do kwestii realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju – czyli można powiedzieć „konstytucji” przemian naszych miast. Jest jeden z takich celów, który mówi o zrównoważonym rozwoju miast i społeczeństw. Bo miasto to ludzie, ale i infrastruktura – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa

Organizacja Forum będzie kosztowała prawie 200 milionów złotych. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z budżetu państwa. Poprzednia edycja odbyła się w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Źródło/fot. własne/UM Katowice

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content