play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Zmienne warunki atmosferyczne – policja ostrzega!

today26 lutego 2020

Background

Padający na przemian deszcz i śnieg nie ułatwia jazdy, zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy temperatura waha się w okolicach zera. Tylko dzisiaj na chorzowskich drogach doszło już do 5 zdarzeń. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, odpowiedzialne zachowanie, a także odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Chorzowscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło dzisiaj rano na estakadzie. Według wstępnych ustaleń, 21-letni mężczyzna jadący w kierunku Bytomia stracił panowanie nad samochodem i uderzył w bariery energochłonne oraz latarnię. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, jednakże utrudnienia w ruchu trwały prawie 2 godziny. To tylko jedno z 5 zdarzeń, jakie dzisiaj rano odnotowaliśmy na chorzowskich drogach. Apelujemy o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych!

Wraz ze zmianą pogody, na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie — nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Jest to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkukrotnie. Pogarszające się warunki drogowe: mgły, opady deszczu, czy śniegu, a także śliska nawierzchnia i niska temperatura znacznie wydłużają drogę hamowania, co przy dużym natężeniu ruchu wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Rozsądek przede wszystkim

Pamiętajmy, że jakiekolwiek opady, niezależnie czy jest to śnieg, śnieg z deszczem czy tylko deszcz, sprawiają, że droga jest śliska. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie są w stanie od razu zatrzymać pojazdu. Czas hamowania znacznie się wydłuża i nietrudno o kolizję czy potrącenie. Nieważne czy jedziemy autem, rowerem czy przemieszczamy się pieszo. Pamiętajmy, że zawsze jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi.
Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Niestety, nie wszyscy pamiętają o tym, że gdy temperatura jest na niewielkim plusie albo spada poniżej zera i towarzyszą temu opady śniegu czy deszczu, warunki na jezdni są wyjątkowo zdradliwe i należy jechać wolniej, ostrożniej i rozsądniej.

Pamiętajmy o elementach odblaskowych

Szczególny apel kierujemy do pieszych. Nawet będąc przed przejściem dla pieszych, należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale powinniśmy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Podczas jesienno-zimowej aury jesteśmy mniej widoczni dla kierowców. Piesi jak i rowerzyści powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Warunki drogowe przemawiają za powszechnym, bezwzględnym używaniem elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku. Każdy odblask, niezależnie czy jest to kamizelka odblaskowa, breloczek czy opaska sprawią, że jesteśmy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

Kierowco, pamiętaj:

  • W razie pojawiających się opadów atmosferycznych zawsze należy zmniejszyć prędkość.
  • Przy niskich temperaturach nawierzchnia jezdni przymarza, należy wtedy unikać gwałtownych manewrów i ostrego hamowania.
  • Zwróć uwagę, aby szyby nie były zaparowane, a widoczność z wnętrza pojazdu nie była utrudniona.
  • Zaplanuj swoją podróż — w przypadku złych warunków atmosferycznych, wyjedź 10 minut wcześniej.
  • Zwróć szczególną uwagę na pieszych, którzy w tym okresie są mniej widoczni.

źródło:slaska.policja.gov.pl

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content