play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Znów można zwiedzać podziemia. Zabrzańskie i tarnogórskie atrakcje otwarte

today5 lutego 2021

Background

Już od 1 lutego otwarte zostały muzea i galerie sztuki. Jest to wynikiem cofnięcia niektórych obostrzeń sanitarnych. Często mówi się o trudnej sytuacji restauratorów, hotelarzy, czy właścicieli siłowni. Tymczasem wiele instytucji takich jak muzea i obiekty zabytkowe również znalazły się w bardzo trudnej sytuacji.

Tarnowskie Góry – obiekty światowego dziedzictwa UNESCO

Problemy miały między innymi zabytki w Tarnowskich Górach. Obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO znalazły się na krawędzi przepaści. Nie wiele brakowało, a tarnogórskie zabytki utraciłyby prestiżowy tytuł.

Teraz obiekty wpisane do UNESCO, którymi zarządza Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej otwierają swoje podwoje dla turystów. Sztandarowe atrakcje województwa śląskiego będzie można odwiedzać już od soboty 06.02.2021:

– 6 lutego nasze obiekty otworzą swoje podwoje dla zwiedzających. Oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego, z jakimi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku – mówi reporterowi Radia Piekary Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i dodaje – mimo, że otwieramy dwa obiekty światowego dziedzictwa nasza sytuacja jest nadal bardzo trudna. Brakuje nam środków na utrzymanie bieżące, a to co pozyskujemy na inwestycje zwróci się dopiero za kilka lat.

Warto więc nadal wspomagać zbiórkę na portalu patronite i w każdy inny sposób.

Zabrze – Sztolnia Królowa Luiza

Po blisko trzech miesiącach przerwy wznawia działalność także zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego. Na zwiedzających już od jutra czeka Sztolnia Królowa Luiza.

– Zabrzańskie podziemia Sztolni Królowa Luzia Kopalni Guido bez turystów są niczym – ciche, puste, ciemne. To co jest tam przygotowane czeka na państwa i nareszcie możecie państwo ponownie zwiedzać. Na razie tylko jedną trasę – trasę rodzinną. To ze względu oczywiście na bezpieczeństwo. Dla naszego i przede wszystkim państwa bezpieczeństwa uruchamiamy trasę w takim kształcie, aby nie było bliskich odległości, aby było bezpiecznie. Oczywiście w pełnym reżimie sanitarnym – zwiedzamy w maseczkach – mówi Radiu Piekary jeden z przewodników – Konrad Kołakowski.

Dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne luzowania epidemicznych obostrzeń sanitarnych. Od 12 lutego czynne będą między innymi kina i teatry.  

fot. Facebook/Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content