play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Znowu o sobie przypomina – ta choroba powróciła po kilkunastu latach

today21 stycznia 2020

Background

Liczba chorych na krztusiec (koklusz) wzrasta z dnia na dzień. Ta zapomniana choroba znowu o sobie przypomina.

Co to za choroba?

Krztusiec to inaczej bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego, charakteryzująca się nawracającymi napadami uporczywego kaszlu, niekiedy z bezdechem i zaburzeniami oddechowymi. Jest wywoływana przez Gram-ujemną pałeczkę krztuśca (Bordetella pertussis). Przenosi się drogą kropelkową. Niemowlęta i małe dzieci są grupą najbardziej zagrożoną na zachorowanie.

Okres wylęgania choroby wynosi zwykle 7-14, czasem do 20 dni. Przebieg choroby można podzielić na 3 fazy:

  • I faza choroby (faza kataralna – trwa ok. 2 tygodni): nieżyt dróg oddechowych, osłabienie, ból gardła, katar, suchy kaszel, zapalenie spojówek, stany podgorączkowe.
  • II faza choroby (faza napadowego kaszlu – trwa ok. 10 tygodni): typowy, napadowy kaszel z bezdechami i krztuścowym „pianiem”, na koniec wymioty.
  • III faza choroby (faza zdrowienia – trwa ok.2 tygodni lub dłużej ). Występuje stopniowe zmniejszanie się nasilenia kaszlu, ale z okresowym nasileniem przy dodatkowych infekcjach.

Dawniej choroba była częsta, niejednokrotnie powodowała śmierć, w późniejszych latach występowała dość rzadko. Teraz zapomniana choroba zaczęła o sobie przypominać! Wzrost liczby zarażonych osób ciągle wzrasta.

Wydzielane toksyny przez bakterie krztuśca generują zmiany w drogach oddechowych oraz w tkance mózgowej! Na świecie są dostępne szczepienia przeciwko kokluszowi. W Polsce stosowane są szczepienia przeciw krztuścowi z zastosowaniem szczepionki skojarzonej Di-Per-Te, wraz z anatoksyną tężcową (tężec) i toksoidem błoniczym (błonica). Dzięki wprowadzonym w 1960 roku masowym szczepieniom zapadalność na krztusiec dramatycznie zmalała (ponad 100-krotnie).

Początkowo lekarz może zdiagnozować osobę chorą na krztusiec jako chorobę grypopodobną. Gdy kaszel i wyżej wymienione dolegliwości utrzymują się nieprzerwanie do 3 tygodni, lekarz ma do czynienia z kokluszem. Od razu powinien powiadomić o tym stację sanitarno-epidemiologiczną.

 

źródło:pl.wikipedia.org/wiki/Krztusiec

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content