play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zdrowie

Znowu prawie 1,6 tys. zakażeń SARS COV2. Zmarły aż 32 osoby

today26 września 2020

Background

W sobotę przed południem resort zdrowia przekazał raport informujący o 1 584 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Utrzymuje się więc wysoki poziom wykrytych infekcji SARS COV2.

Z zestawienia Ministerstwa Zdrowia wynika, że na czele epidemicznego zestawienia znowu znalazła się Małopolska – tu niemal 260 nowych przypadków. Województwo śląskie w środku niechlubnej klasyfikacji za minioną dobę – koronawirusa wykryto u 141 osób. Ciągle dużo, ale bez dużych ognisk. Przypadki są rozproszone. Nadal też powtarzane są te same zalecenia – zwłaszcza dotyczące dystansu społecznego, zasłaniania ust i nosa oraz zachowywania higieny osobistej.

Trend jest stały – większość to przypadki infekcji bez objawów. Ale są też hospitalizacje i niestety zgony. W najnowszym raporcie aż 32. W tym osoby w szpitalach w woj.śląskim. To 73- i 80 -latkowie hospitalizowani w Częstochowie i 38-letni pacjent placówki w Raciborzu. Większość zmarłych w kraju miała choroby współistniejące. Liczba zakażonych od marca, od kiedy prowadzi się epidemiczne statystyki osiągnęła poziom niemal 86 tysięcy (85 980) osób. Ponad trzy czwarte z nich pokonała wirusa. Niestety zmarło 2 424 zakażonych. To najczęściej seniorzy, u których występowały również inne schorzenia.

Od soboty, mamy w kraju 21 stref z obostrzeniami epidemicznymi. Wystarczy spojrzeć na zaktualizowaną mapę Ministerstwa Zdrowia. Na terenie woj. śląskiego nie ma stref czerwonych. Jest żółta – w powiecie kłobuckim. Po sąsiedzku, na opolszczyźnie, „na czerwono” powiat głubczycki. Po drugiej stronie Polski, na Pomorzu szczególne rygory w kartuskim. W strefie żółtej, najbliżej  Śląska – powiat myślenicki, brzeski, nowotarski, suski , tatrzański i limanowski. Jest też 10 stref zagrożonych – najbliżej nam do kluczborskiej. Na obszarach tych, mieszkańcy w większym lub mniejszym stopniu – ale jednak bardziej niż gdzie indziej – muszą zwracać uwagę na noszenie maseczek, dystans  i liczebność różnego rodzaju imprez.

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content