play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

ZNP organizuje miasteczko edukacyjne

today5 października 2022

Background

ZNP zorganizuje w Warszawie miasteczko edukacyjne. To kolejne działania mające na celu przybliżenie społeczeństwu bolączki polskiego szkolnictwa.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwołał dziś konferencję prasową podczas której ustosunkował się do stanie edukacji. Zaprasza do debaty i zapowiada powstanie miasteczka edukacyjnego.

Miasteczko edukacyjne – debata o edukacji

Związek Nauczycielstwa Polskiego wraz z partnerami uruchamia miasteczko edukacyjne, które stanie się przyczynkiem do debaty na temat stanu polskiej edukacji.

-Gdybyśmy oceniali politykę pana ministra Czarnka, to śmiało możemy powiedzieć, że nie takiej edukacji i nie takiej polityki oczekujemy – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz

Chodzi o to, by przedstawić słabe i mocne strony edukacji, a także wypracować rozwiązania mające na celu poprawę procesu kształcenia. Opisywane miejsce będzie czynne całą dobę. Na miejscu dyżurować będą między innymi przedstawiciele ZNP. W planach jest organizacja dwóch debat panelowych. Chętni będą mogli zasięgnąć porad związanych z pracą nauczyciela – na pytania pedagogów będą odpowiadać prawnicy, psycholodzy, pedagodzy.

-Wszyscy zainteresowani będą mogli z tychże porad skorzystać. Mamy kilka tematów, którym to miasteczko będzie poświęcone. Po pierwsze –  sytuacja młodych nauczycieli. Od młodych nauczycieli zaczynamy tę debatę. 8 października, godzina 9.30-10.00 – mówił Broniarz podczas spotkania z nauczycielami.

Podkreślił, ile obecnie nauczycieli znajduje się na rynku pracy, a także o warunkach tej pracy. Zaznaczył, że istotnymi zagadnieniami są: nauczanie ukraińskich uczniów, podstawa programowa – jej objętości i charakterze.

-Ona jest przeładowana, momentami nadmiernie szczegółowa, wymagająca od nauczycieli niebywałej dyscypliny czasowej, kalendarzowej – dodał Broniarz

Zadał też pytanie, jak organizować czas pracy, by budować lepszy kontakt w relacji nauczyciel-uczeń, a także poddał pod refleksję wysokość wynagrodzenia pedagogów. Inne tematy to opieka nad uczniami ze specjalnymi potrzebami, kontakt z rodzicami, a także szkolnictwo wyższe.

-Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że zdecydowana większość rodziców rozumie sytuację szkoły, sytuację nauczycieli. Bez tych rodziców nie jesteśmy w stanie działać na żadnym szczeblu – dodał.

Przypomnijmy, że pogotowie protestacyjne uruchomione zostało 1 września jako wyraz braku zgody na obecny stan polskiej edukacji. Przewodniczący Broniarz podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami, że na tę chwilę nie ma mowy o strajku w szkolnictwie.

W sobotę, 15 października przez Warszawę przejdzie manifestacja oświatowa. Ta odbędzie się przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Fot. screen/facebook ZNP

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content