play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Siemianowice Śląskie

Żółte chusty i charakterystyczne puszki – zbliża się Dzień Papieski

today7 października 2021

Background

Żółte chusty i charakterystyczne puszki – to atrybuty stypendystów i wolontariuszy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W najbliższy weekend wyjdą na ulice całej Polski, w tym województwa śląskiego, aby przeprowadzić zbiórkę środków na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

Publiczna zbiórka to już tradycyjny element obchodów Dnia Papieskiego. Odbywa się on zawsze w niedzielę poprzedzającą wybór kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego to nawiązanie do słów — Non abiate paura — nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi. Ta najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 r. podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat.

Podczas Dnia Papieskiego odbywa się zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

Ze wsparcia „Dzieła” korzysta rocznie blisko 2 tys. osób z całej Polski. Stypendia przyznawane są już od VII klasy szkoły podstawowej i mogą być kontynuowane aż do zakończenia studiów. Przez 20 lat działalności Fundacja pomogła ukończyć studia tysiącom młodych ludzi.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”powstała w 2000 roku. Z pozostałych po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski środków utworzono organizację, która początkowo pomagała 500 osobom z 5 wschodnich diecezji. Obecnie z jej wsparcia rocznie korzysta blisko 2000 młodych uzdolnionych osób.

Dzień Papieski na Śląsku

Również na Śląsku zaplanowano kilka wydarzeń, choć program tegorocznych obchodów tego Święta jest mocno ograniczony z powodu pandemii koronawirusa. XXI Dzień Papieski w regionie zostanie zainaugurowany koncertem w siemianowickim Parku Tradycji 9 października o godz. 17:00. Wystąpi Kapela góralska „Wisła”, Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 w Siemianowicach Śląskich, wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury im. dr Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 im. Józefa Skrzeka w Siemianowicach Śląskich. Ilość miejsc jest ograniczona zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym, dlatego wszystkich chętnych prosimy o kontakt pod adresem katowice.fdnt@gmail.com. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
W dniu rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, w sobotę 16 października, od w godz. 14:00 – 16.00 odbędzie się Papieski Piknik Rodzinny w chorzowskim Parku Śląskim (Pola Marsowe). W programie przewidziane są liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi.

Publiczna zbiórka stypendystów i wolontariuszy Dzieła Nowego Tysiąclecia

Stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” będzie można także spotkać przez całą sobotę i niedzielę (9 i 10 października) na ulicach Katowic i innych miast regionu. Ich atrybutami będą puszki z charakterystycznym wizerunkiem św. Jana Pawła II oraz żółte chusty z logiem Fundacji. Wraz z licznymi wolontariuszami będą uczestniczyć w przeprowadzaniu publicznej zbiórki środków na rzecz funduszu stypendialnego. Najważniejszym punktem Dnia Papieskiego 10 października będzie Msza Św. o godz. 18:30 w kościele Mariackim w Katowicach z udziałem stypendystów, którzy serdecznie na nią zapraszają oraz zachęcają do włączenia się w obchody XXI Dnia Papieskiego i przekazania choćby skromnego datku na poczet Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Fot: https://dzielo.pl

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content